0 315 visningar

5 svar

Dagens fynd

gunhild umeå

3 feb 2008 kl. 11:56

Än är det inte för sent trots snön som kommit. I dag fångade jag dessa. Vet någon vad det rosa på lågan är? Dom andra kan ni väl men gissa gärna.

0

gunhild

3 feb 2008 kl. 11:58

Här kommer en till en liten mussling. Vore enkelt att kalla den vintermussling…

0

gunhild

3 feb 2008 kl. 12:36

Jag har läst på om vintermussling. Den växer visst bara på barrträdskvistar och visst ser det ut som lövträd på bilden? Det blir fler besök…

0

Irene A

3 feb 2008 kl. 12:41

“Musslingen” är väl en algröppa?

0

gunhild

3 feb 2008 kl. 12:54

Du har säkert rätt´, men jag tyckte precis att den hade skivor under. Mina bilder blev inte så bra, jag frös så förskräckligt om händerna.

0

Irene A

3 feb 2008 kl. 12:59

Det enda jag känner till som ger rosa färg på tickor, är ticksnyltskål: http://www.mycokey.com/MycoKeySolidState/genera/Hyphodiscus.html

Här visas angrepp på björkticka:
http://www.pharmanatur.com/Mycologie/Fongicoles/Cistella%20hymeniophila.htm

Jag gissar att den kan gå på skinnsvampar också (det kan väl också vara algröppa?).

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone