Ja, det ser ut som scharlakansvaxingar. De har en cylindrisk fot med fibrig ytstruktur och den tillspetsade fotbasen är vanligen vit, vilket skiljer den från blodvaxing.
Fagervaxing (Hygrocybe splendidissima) är närstående och har en mer tillplattad fot som är mer slät än fibrig. Den bör kanske skonas p.g.a. att den är ovanlig, men har förmodligen samma matvärde som scharlakansvaxing.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.