0 445 visningar

5 svar

På rönn och asp

Alf Pallin

9 mar 2008 kl. 19:43

Första bilden från samma rönnkvist som bild 3 i inlägget nästling på rönn, någon som vet vad som växer på kvisten. Bild 2 tunnt mjukt skinn som blöder, växer på ganska nyfälld asp ??

0

Irene A

9 mar 2008 kl. 21:05

Första bilden var kul, jag gissar vilt:

sälgnästing, Diatrype bullata
fagerskinn, Peniophora laurentii
dynrödgömming, Nectria episphaeria

Det finns säkert fler arter, men de syns inte så bra..

0

Hans v E

11 mar 2008 kl. 10:19

Undrar om inte mjukskinn kan se ut så där, violett och orange på en gång.
Sen skulle jag vilja förtydliga Irenes svar - om hon ursäktar att jag lägger mig i. Dynrödgömmingen är alltså den köttkärnsvamp* som pryder och omger kanten på kolkärnsvampen* sälgnästing!

*) Gamla svampbokstermer. Kärnsvampar = pyrenomyceter.

0

Irene och Hans

Alf Pallin

11 mar 2008 kl. 21:45

Tack till er båda för svaren.

0

klas Jaederfeldt (är på firefox så det blir ingen stjärna

11 mar 2008 kl. 21:48

jag ser bara 2 bilder

0

Alf Pallin

11 mar 2008 kl. 21:56

Det är bara två bilder, kanske det blev lite förvirrat, sälgnästling, fagerskinn, dynrödgömming (Irenes förslag)växer på samma kvist som följande bild, det är väl oxå sälgnästling men utan dynrödgömming.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone