Den här bilden kom inte med först tydligen.
Jag såg svampen i en bokskog i september, tog några bilder och trodde att jag lätt skulle hitta den i svampboken när jag kom hem, men icke. Jag skulle bli glad om någon kan tala om vad det är för svamp. Nyfiken!
Bokskogen där jag hittade svampen planterades i början av 1900-talet. Furulundskogen, av Gotlänningar även kännd som Skolbetningen, ligger SO om Visby.
Tack för ditt svar! Jag har inventerat skogen för att göra en naturstig samt undervisningsunderlag till Gråboskolan, låg och mellanstadium. Kan jag med med säkerhet skriva att det är en spindling?
Tack för info om Skolbetningen, den måste besökas vid tillfälle..!
Det är ingen tvekan om att det är en spindling.
Arten är jag mindre säker på. Det ser ut att finnas eller ha funnits gran i närheten, så det kan också vara violettkantad spindling (Cortinarius variecolor), en förväxlingsart till lundspindlingen (C. nemorensis/C. largus) som växer i lövskog. En annan snarlik art är ekspindling (C. balteatocumatilis), men den saknar blå färg i skivorna redan som ung.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.