0 572 visningar

2 svar

Hur ser tallplätt ut?

EG

22 mar 2008 kl. 09:35

Kan någon hjälpa mig att beskriva tallplätt Peniophora pini Gärna bild på denna
Tacksam för svar

0

Irene A

22 mar 2008 kl. 17:37

Beskrivningar finns här:
http://www.mycobank.org/MycoTaxo.aspx?Link=T&Rec=414463

Det var svårt att hitta några bilder. Den här påstås föreställa en sån
http://www.boaedon.home.pl/galeria/displayimage.php?pid=1808&fullsize=1
men jag är skeptisk - tycker det ser ut som en ticka…

0

Irene

EG

22 mar 2008 kl. 18:18

Tack för hjälpen Det jag hittade var ganska tunnt blågråaktigt som växte på tallbarken Håller med om att bilden liknar mer en ticka Får se om jag lyckas med min lilla plätt Glad påsk

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone