enligt många så är nässlor det nyttigast vildväxande i naturen ! ut och plocka nu ! det är nästan lika kul som att plocka svamp, men man får det lite mer “hett” om fingrarna.
jag gör pesto av det mesta av mina nässlor. kom på en tanke i dag om att göra en pesto till hösten med nösslor, karl johan vitlök, olivolja, västerbottenost och solrosfrö.
vad tror ni om det ?
cicki, min första tanke var att ta några riktigt små fina ex och finhacka dem. men så blir det en pesto med begränsad hållbarhet. lite mer hållbar blir den kanske om man steker svampen först. men jag ser framemot att prova.
efter att ha plockat nässlor 7-8 gånger i år har jag faktiskt märkt att jag blivit immun mot nässelbrännan på tumme och pekfinger på höger hand !! en intressant medicinsk landvinning !!
Jag har faktiskt gjort något liknande pesto på nässlor för några år sedan när jag plockade mycket.
Ganska gott och ännu godare blir ju det mesta om man vet att det är nyttigt!
Dock var min blandning utan svamp!
Just nu vågar jag inte böja rygg för nässlor men hoppas vara lite stabnilare till svampsäsongen.
Vid murkelsökning håller jag mig nu med någon assistent som kan böja sig o kolla där jag pekar med kryckan!
Nässlor har jag dock inte hittat nån som riskerar bränna fingrarna på!
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.