Hej,
Den här svampen växer i massor i närheten. Kan någon säga vad det är?
När jag bryter av den, bildas ingen saft. Det är en liten fördjupning i hatten.
http://www.konsultbolag1.se/privat/uffe/1.jpg
http://www.konsultbolag1.se/privat/uffe/2.jpg
Hej igen!
Det du hittat är formodligen trattkremlor.Dessa är väldigt lika riskor, genom att skivorna löper ner på foten, och är ganska täta. Den saknar dock saften som riskor har, men vid nyplockande i fuktigt väder kan det finnas vätskedroppar på skivorna. Den är ätlig men inte specielt god.
Förmodligen en slät vitriska eller någon närstående (finns ca 3 arter).
Skivorna på dessa sitter mycket tätt. Fruktkropparna blöder vanligtvis en vit mjölksaft vid brott, men vid torka är svamköttet ofta helt torrt.
Ej betraktad som matsvamp i Sverige men äts i finland. Fodrar avkokning.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.