0 288 visningar

4 svar

Hjälp med artbestämning

Michael Krikorev

16 apr 2008 kl. 21:38

Hej!

Nu börjar det röra på sig ute i svampmarkerna. Har aldrig tidigare sett så mycket kottehättor som i år. Hundratals fruktkroppar över stora ytor i nästan varenda granskog man vandrar genom.

Fann också en skivling som jag inte har mikroskoperat eller fått namn på ännu. Jag har mina misstankar men tänkte att någon här på guiden har tips om vad det skulle kunna vara. Hattarna var grå, 2-3.5 cm breda. Skivor ganska tjocka och glesa. Fot 5 mm tjock. Växte i mossa på fuktig mark. Ingen speciell lukt. Har inte tagit sporprov men den verkar vara vitsporig.

0

Hans v E

16 apr 2008 kl. 21:47

Min första reaktion är lutvaxing.

0

Michael Krikorev

16 apr 2008 kl. 22:04

Vid första anblicken tänkte jag också på någon vaxing p.g.a. de glesa tjocka skivorna, men jag tror inte att det är en Hygrocybe.

0

Irene A

17 apr 2008 kl. 09:21

Har ingen hjälp till artbestämnning, men en vild gissning, på Fayodia/Gamundia leucophylla..? Visserligen en senhöstart, men ändå.

Det var märkliga nätådrade skivor på den, såg alla ut så?

0

Michael Krikorev

17 apr 2008 kl. 12:18

Tack för era tips och gissningar. En av mina första misstankar var en Fayodia/Gamundia men F. leucophylla tror jag inte det är, den har jag sett flera gånger tidigare, är mindre och växer i en annan typ av miljö.

Har gjort en snabbkoll i mikroskopet, sporerna verkar släta i 1000 ggr förstoring, ellipsoida, ej (eller möjligen svagt) amyloida (min Melzer är gammal), 6-9 x 3.5-5 µm. Gott om sterila ändceller i skiveggen, svårt att avgöra om det bara är omogna basidier, de har samma form och storlek som basidierna, ca 30-40 x 5-10 µm.

Jag tror jag får ge upp för tillfället. Har inte tid att leta mer just nu men kom gärna med fler tips om ni kommer på nåt. Med tanke på storleken och de tjocka glesa skivorna är “känslan” åt vaxingshållet som Hans var inne på, men jag lutar fortfarande åt Fayodia-hållet men är väldigt osäker.

@Irene: Ja, skivorna hade anastomoser på alla fullvuxna fruktkroppar

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone