0 113 visningar

6 svar

Kruskantarell

Irene A

28 sep 2005 kl. 23:06

Kom på att det kanske är en bra idé att visa kruskantarellen från utkanten av Umeå också. Ifall någon har en annan åsikt…
De växte i den gröna bladmossan (Mnium sp?) som är med på bilden, ganska fuktig miljö med andra ord. Träden intill, var tall, gran och björk - inget annat (om inte hönsbär räknas).

0

Bo E-son

29 sep 2005 kl. 19:01

Då vet man att det är kruskantarell och inte nån violett variant av trattkantarell om man skulle springa på den.
Har aldrig sett den. Kanske en nordligare art?

0

Inger

29 sep 2005 kl. 20:20

Det ser då inte ut som trattkantareller, förutom den lilla till vänster kanske. Har aldrig hört talas om en fjärde kantarell.Jag skulle vila få en bra bild på hur den ser ut undettill, under hatten .Var skivorna börjar, hur glest de sitter….på den här bilden såg det ut som om det var rätt slätt under. Nyfiken på att se mer…har du någon kvar som du kan fota!!

0

Irene A

29 sep 2005 kl. 22:28

Svamparna är torkade och ska i sinom tid skickas vidare till Klas J. på riksmuseet i Stockholm, men jag har en bild till:
http://swefungi.se/IMAGES/Pseudocraterellus%20sinuosus4.jpg

Allt verkar stämma med kruskantarell, förutom växtplatsen.
Skulle det röra sig om något annat än kruskantarell, är det i så fall en ny och hittills okänd art…

0

klas jaederfeldt

29 sep 2005 kl. 23:11

om jag skall ha dem så får du skynda dej att sända dem, blir pensionär till årsskiftet

0

Irene A

30 sep 2005 kl. 08:50

Åååhh, vad avundsjuk jag blir på dig!!
Men.. kommer det att finnas NÅN kvar på herbariet som tar hand om svampar sen?

0

klas jaederfeldt

30 sep 2005 kl. 19:31

vet inte det Irene

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone