0 250 visningar

9 svar

murkeltork

klas Jaederfeldt

1 maj 2008 kl. 18:30

hittade ett gäng murklor i dag, det har varit dåligt me dem i mina trakter annars,

Tänkte visa min murkeltork, en ram har jag klätt med myggnät, som sttåt på distanser (flaskorna) samt en gammal dammsugarmotor son blåser rumstempererad luft på dem.

har även hört från mitt förlag att de börjat sända ut min bok “svampboken”  till affärerna

0

Robban

1 maj 2008 kl. 18:56

Blir det inte sämmre torkat om man lägger dom hela i en hög som på bilden? Funkar det bra så hur länge bör dom ligga på detta viset? Har själv försökt lista ut ett bra sätt att torka svamp på pga plats brist.

0

Charina, halland

1 maj 2008 kl. 19:50

Mina svampar torkar jag på ett flugfönster i källaren ovanpå ett konvektorelement. Blir kanonbra!
Obs, mina svampar lägger jag i ETT lager, inte i en hög.

0

klas Jaederfeldt

1 maj 2008 kl. 20:06

den där högen sjunker snabbt ihop, och jag rör om då och då

0

Robban

1 maj 2008 kl. 22:16

Bra men ungefär hur länge ska man låta dom ligga för att va säker?
Har provat på tidnings papper i pannrummet, fungerar bra men man kan bara toka en liten begränsad mängd.

0

anithau

1 maj 2008 kl. 23:43

Enligt vissa experter så ska torkningen vara klar inom ett dygn.

0

Totte Gbg

1 maj 2008 kl. 23:43

Det var en fiffig lösning.
Jag hittade några murklor för första gången här i förra veckan. Jag lade mina murklor på balkongen i solen för torkning o det funkade bra…sen kom jag på att jag kunde tagit min obh nordica svamptork o dragit ut den på balkongen för att torka murklorna.

En keps med murklor

0

Robban

2 maj 2008 kl. 00:21

Totte kanske har jag fel men på din kepps så ser du ut som en jägare!
Villket jag sympatiserar med. Tror det kommer en del inlägg om detta!

0

klas jaederfeld

2 maj 2008 kl. 09:05

efter en första torkning så låter jag murklorna ligga luftigt i 2 månader innan jag äter dem

0

Totte Gbg

2 maj 2008 kl. 15:00

Robban, tror du att de kommer inlägg om min keps ;)jo jag tackar ;)
Nä här handlar det om murkeltorkar:))) eller hur?

Klas tack för informationen, då ska jag låta mina torkade murklor få ligga luftigt nu när de är torkade.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone