Ibland blir man glatt överraskad som på em. när jag gick en promenad efter byvägen och ca: 3 - 400 m hemifrån, i dikeskanten stod 34 toppmurklor.Den största murklan mätte 16 cm och vägde 64 gr., så stora toppmurklor har jag aldrig sett
På ena sidan gammal planterad granskog, på andra sidan blandad barrskog och nån enstak björk.
Tack för alla ” grattis “!
Det är torrt här med men de här stod lite skuggade av granskogen. Egentligen var jag inte ute på svampsök, bara en promenad för avkoppling, men titta går ju inte att undvika. Det blev till att knyta ihop jackan och lägga dem där för hemtransport.
Bästa smaken skall bli om man torkar dem läste jag så då får det bli så.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.