0 319 visningar

6 svar

Skålröksvamp/örbyängar HBG.

"JAS" Helsingborg

12 maj 2008 kl. 13:52

Hej hittade denna röksvamp på Örbyängar i går när vi hade pickninck vid havet och ungarna badade. Jag tror att det är en Skålröksvamp, verkar vara den som är tidigast av röksvamparna, eller? Det kommer 3 bilder på svampen och sedan 6 bilder lite blandat från samma område.

0

"JAS" Helsingborg

12 maj 2008 kl. 13:53

Blommor från Örbyängar

0

"JAS" Helsingborg

12 maj 2008 kl. 13:55

Halkade på tangentbordet, här kommer bilderna:)

0

"JAS" Helsingborg

12 maj 2008 kl. 13:58

Och så lite på barnen, korna och buskarna där Näktergalen och Göken gjorde sig hörda så att själen log :))

0

Jan A, Uppsala

12 maj 2008 kl. 14:13

Du får mig att längta efter näktergalningarna och knäckebröd med smörbrynta, välsaltade röksvampskivor på.  Triften är det ingen idé att längta efter här i inlandet.
Det ser trivsamt ut JAS!

0

"JAS" Helsingborg

12 maj 2008 kl. 15:14

Hej Jan! ja det var synd att det inte fanns mer än 3ex av röksvampen annars så hade det blivigt just det som du längtar efter. Och du vet så klart att Trift går att köpa i de flesta plantshoppar och den går faktiskt utmärkt att odla i inlandet oxå men det blir så klart aldrig riktigt som på strandängarna här nere. Bakom segelbåtarna finns det en liten trevlig restaurang med glass till barnen och en sval god öl till pappa på hemvägen

Humleblomster en favorit

0

anithau

12 maj 2008 kl. 16:41

Sommar, sommar, sommar, det är dans i folkets park. De raderna kommer i mitt huvud när jag ser dina helt härliga bilder.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone