Denna art har diskuterats en del på sistone och idag kom hundpatrullen hem med de här avbildade som växte tillsammans med föränderlig, denna på rutten gran, den föränderliga på rutten björk, båda substraten ingående i en gl bro på ett motionsspår. Färgen mycket varmt brun och tämligen bra återgiven. Jag tycker mycket stämmer bra med bl.a. de mycket täta skivorna. Tacksam för kommentarer!
Just här (ofta mycket “bättre” strax öster om U-a) är ofta försomrarna mycket torra och det började så också i år, men “förra veckan” fick vi c. 36 mm. Efter den snöfria vintern behövs mycket mer! Men det finns en hel del svamp att hitta nu. Det är bara så mycket annat som MÅSTE göras..;((
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.