0 223 visningar

5 svar

torkar svampen bort ???

Trompette des Morts

3 jun 2008 kl. 11:01

inte en droppe regn hær nu på 33 dagar. undrar just vad som hænder med de kantareller som brukar komma till midsommar ???

just nu får man vara nøjd med alla næsslor som plockades i våras.

gør ett experiment i dag. plockade våtarv i trædgårdslandet i morse och i afton skall den tillberedas som spenat, snabbt stekt i rapsolja och vitløk. någon som provat det ??

0

Lena M

3 jun 2008 kl. 11:17

Ja inte vet jag hur det går med svamparna, torrt är det verkligen.Men var det inte likadant förra året och först på senhösten blev det lite grann.

Nej men det vore kul att få veta hur det smakar.Det finns mycket ute i naturen som man kan ta tillvara.

0

buffy

3 jun 2008 kl. 11:39

Det är för tidigt att börja oroa sig än: Förra året fanns det kantareller vid midsommar trots att det var torka hela försommaren. Det började regna 16/6, och det slutade inte att regna förrän långt in i september.

0

Trompette des Morts

3 jun 2008 kl. 11:49

kælla dmi.dk “Vådeste juni
Kom i 2007, hvor vi fik hele 124 millimeter på landsplan. Det er 69 millimeter over normalen.”

och i år sæger prognosen 0 regn i vart fall till 13 juni blir alltså næstan 1 1/2 månad utan regn !

men visst ær det underbart med medelhavsklimat !!!!!!

och som tur ær fick jag ju lagrat upp ordentligt med torkad toppmurkla till 5,95 kr per 30 gram !!

0

Charina, halland

3 jun 2008 kl. 18:16

Våtarv. Stjälkarna kan vara rätt trista, hacka dem fint.Antagligen hade jag låtit dem bli för stora Jag tyckte det var gott ändå.

0

Trompette des Morts

3 jun 2008 kl. 21:40

så ær våtarven spist och det smakade bara suverænt gott med pressad vitlæk stekt i rapsolja och lite salt. 4 gæster godkænde det också med berøm !!! visst kan nog stjælkarna vara lite hårda men den hær var elativt ny och gav så lite tuggmotstånd och tandmassage.

tycket det var kul att prova detta samma dag som FN høll konferense om matbrist i værlden i rom. och mer nær producerat kan det knappast bli. alla ni spenatodlare i italien….slæng er i væggen !!!!!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone