0 255 visningar

5 svar

Skinn?

NadaL, Umeå

9 jun 2008 kl. 19:36

Äntligen regnar det i Umeå och så är det dags att rensa i namnlösa mappar.
Den här skinn växer på roten av en granstubbe. Hittar inget som stämmer.
Har någon förslag?

0

Hans v E

9 jun 2008 kl. 23:45

En vild gissning: släktet Phlebia - vaxskinn.

0

NadaL, Umeå

10 jun 2008 kl. 19:20

Tack Hans för din vilda gissning.
Phlebia-vaxskinn är ganska många och så lyckas jag inte hitta någon länk med bilderna på dom olika vaxskinn.Känner du till någon?

0

Irene A

10 jun 2008 kl. 20:42

Det är ont om bilder på skinnsvampar, men här finns i alla fall en bra sajt:

http://www.aphyllo.net/php/links.php?lg=EN

Tro nu inte att alla arter finns med. Det är bara ett litet urval, så sannolikheten att hitta just den art du letar efter är nog ganska liten.

För den som vill se vilka arter det finns att välja på i varje släkte (Phlebia, 78 st), kan jag rekommendera den här länken:

http://andromeda.botany.gu.se/cortbase.html

0

NadaL, Umeå

11 jun 2008 kl. 08:25

Tack Irene.

0

Irene A

11 jun 2008 kl. 09:49

Det är som sagt ont om bilder av skinnsvampar, men här finns i alla fall en som det möjligen skulle kunna vara, Phlebia tristis, sorgvaxskinn:
http://www.mycokey.com/MycoKeySolidState/species/Phlebia_tristis.html

Någon annan här kanske kan dem bättre, men jag tror att mikroskopering är nödvändig för bestämning av dessa arter. På botaniska institutionen i Göteborg finns de främsta experterna om man vill ha hjälp med att artbestämma skinn.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone