0 214 visningar

7 svar

Nu drar det ihop sig...

Dieter Endom

11 jun 2008 kl. 12:23

Det regna idag här i Solna (Stockholm). Jag hoppas på minst 20 mm för då blir det kanske kantareller till midsommar ändå!
Kantarellsnapsen är p G nu och ska filtreras imorgon. Premiärskålas med på midsommarafton. I väntan på allt det “GODA” har jag kollat in vårens färgskala bland våra vilda styvmorsvioler på landet.

0

Dieter Endom

11 jun 2008 kl. 12:25

fler bilder

0

Dieter Endom

11 jun 2008 kl. 12:30

det blev lite fel men rätta till det nu.

0

Tina Nordberg

11 jun 2008 kl. 13:08

Fina violer.
Här har det varit väldigt molnigt,tom mulet. Vi har förärets ned en knapp mm regn :(
Just nu skiner solen.Väntar o väntar o ........

0

Lena M

11 jun 2008 kl. 13:31

Samma här , 3 mm kanske, 15 grader och mulet och ingen svamp.
Men de här små söta linneorna, de doftar ju så härligt.

0

Helena A

11 jun 2008 kl. 14:24

Bara 2mm över Hälleforsnäs. Jsut nu växlande molninghet och hård blåst. Skogen brinner för fullt inte speciellt långt bort.

0

Enelie, Linköping

11 jun 2008 kl. 15:01

Mycket fina bilder som ni har tagit båda två.

Här har det inte dragit ihop sig än. Något liten skur kom i morse men det var knappt att regnmätaren blev fuktig. Bättre tur nästa gång kanske:(

Helena. Jag hoppas verkligen att branden inte kommer närmare dig så att du kan känna dig säker.

0

Tina Nordberg

11 jun 2008 kl. 17:54

i Orata med. Så här blev det. Lyckades inte fånga någon blixt.Jag har inte fotat i svart/vitt. 10 mm har kommit, en god början.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone