0 75 visningar

1 svar

Sydsverige

Stina

4 okt 2005 kl. 08:37

Jag är en svamptokig dansk med nyinköpt stuga i norra Skåne.Har konstaterat, att den glesa barrskogen och bokskogarna är närmast spökagtigt svampfattiga. Det måste bero på att torkan i aug- sept. har varit nästan allt förstörande i år - eller hur ??

0

Erik Ekholm

4 okt 2005 kl. 17:31

Välkommen!
Ja, om det har varit torrt så blir det ingen svamp. Även här i Mellansverige har det på grund av torka varit mycket sämre fart på svamparna nu än tidigare på säsongen.

Om du går in på Rapporter och kikar på tidigare år, så kan du nog finna fynd från dina trakter så du kan se vad du kan förvänta dig när förhållandena är bättre.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone