Här i Sala fins det gott om vinbergssnäcka vilken sägs vara delikat. Men hur gör man? Jag vet att det är en omständig procedur att först svälta dem samt att få bort slemmet. Lite besvärligare än att rensa kantareller, vilka med största sannolikhet inte kommer att finnas på vårt midsommarbord i år. Finns det någon på forumet som vet???
Det finns flera metoder för att rensa sniglarna från oönskat tarminnehåll före slakten:
l. Låt sniglarna fasta minst en vecka innan.
2. låt sniglarna ligga i mjölk högst en vecka innan.
3. Låt sniglarna äta fritt av väl sköljd sallad innan.
Snäckorna slaktas genom att släppas ned i kokande vatten och får sjuda cirka sex minuter. De kokta snäckorna dras försiktigt ur skalet med en nål eller liknande. Det är viktigt att alla mjukdelar följer med ur skalet, om dessa senare skall användas. Inälvssäcken, mantelfästet runt skalöppningen och hos äldre djur den hårda krypsulespetsen rensas bort. Skalen tvättas och torkas för senare användning.
Den slutliga rensningen sker genom att låta sniglarna ligga i vatten med salt och ättika (3 msk salt och I dl vinäger per liter vatten). Efter några byten av vatten och nogrann sköljning är sniglarna rena från slem. De flesta recept förutsätter att snäckorna kokats i osaltat eller svagt saltat vatten i minst två timmar. Därefter kan de tillagas enligt något av följande recept.
Recept
Kokta snäckor (20 st)
Lag
2 liter vatten,
1 tsk salt,
vitpepparkorn,
lagerblad,
1 msk hackad gul lök,
1 msk hackad purjolök,
1 klyfta krossad vitlök,
1 msk hackad morot,
1 msk hackad rotselleri,
1 tsk timjan,
l tsk finklippt persilja
Lägg snäckorna i den kokande lagen och låt koka i cirka 3,5 timmar.
Låt svalna och tag bort tarmen. Ätes varma eller kalla.
Snäckor á la Bourguignonne (48 st)
Lag
7,5 dl vatten
1 flaska vitt vin
1 skivad gul lök
3 krossade vitlöksklyftor
l skivad morot
persiljekvistar
Vitlökssmör
200 gram smör
3 krossade vitlöksklyftor
1 finhackad chalottenlök
1 msk finhackat späck
2 tsk citronsaft
2 msk finhackad persilja
salt, vitpeppar
Sniglarna sköljs och kokas sedan i 2,5 - 3,5 d~ i lagen ovan.
De kokta sniglarna läggs i skalen med en klick vitlökssmör både under och ovan. Skalen ställs med öppningen uppåt i sand eller salt på en bakplåt. De gräddas i het ugn, 275 grader i 5-10 minuter men tas ut innan smöret blivit brunbränt. De ugnsbakade sniglarna kan ätas med rostat bröd eller liknande.
Gratinerade snäckor (20 st)
Kryddsmör
drygt 3 msk smör
2 tsk riven gul lök
1/2 tsk riven eller krossad vitlök
1 msk finklippt persilja och gräslök
1/2 msk konjak
1 knivsudd vitpeppar
1/2 tsk salt
Tryck in cirka en halv tsk kryddsmör i varje snäckskal, tryck in mjukdelarna i smöret och förslut öppningen med smör. Ställ skaleri upprätt i sand eller salt på en bakplåt. Gratinera i ugn i 10- 15 minuter i god värme, cirka 250-275 grader.
Snäckor på spett (30 st)
fransk senap
smält smör
skorpmjöl
50 gram bacon
Torka snäckorna i handduk och skär bacon i rutor cirka 3 gånger 3 cm. Trä upp sniglar och bacon varvade på ett spett, pensla med senap, vänd i smält smör och panera i skorpmjölet. Stek till läcker brunfärg i smörad stekpanna eller på halster. Låt spetten svalna på papper i varmt serveringsfat.
Panerade snäckor
De kokta sniglarna paneras tjockt i äggula och skorpmjöl och steks i het olja. Ätes med sallad.
Snäcksallad
De kokta snäckorna används hela, halva eller skivade och blandas med skivad lök och smakas av med matolja, ättika, salt och peppar.
Spanska sniglar
Kokta snäckor blandas med hackad lök, vitlök, torkad svamp, persilja, oliver och matolja hälls över saffransris och värms i ugn.
Här är en länk:
http://home.swipnet.se/~w-57250/fiskoska/escargot.html
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.