0 614 visningar

17 svar

Blek Alskräling?

Enelie, Linköping

25 jun 2008 kl. 23:25

...tror jag att detta är.

Lukt och smak obetydlig.

0

Hans v E

26 jun 2008 kl. 09:35

Det tror jag inte. Lutar mer åt toffelskräling.

0

Enelie, Linköping

26 jun 2008 kl. 21:59

Tack Hans för hjälpen!

Jag är jätteosäker, förståss, på vad det är.
Men jag tror inte att de växte på lövvved och pinnar utan direkt i jorden de som jag grävde upp.
Holmåsen tipsar om en snarlik.
Det kanske kan vara det också???
http://www.grzyby.pl/gatunki/Naucoria_scolecina.htm

0

Hans v E

27 jun 2008 kl. 12:22

Det kanske kan vara den också, ja. Den heter i så fall mörk alskräling på svenska.

0

Enelie, Linköping

27 jun 2008 kl. 22:30

Tack Hans!
Jag hittade bara ett latinskt namn på svampen.
Någon av de här alternativen kan det nog vara.

0

Hans v E

27 jun 2008 kl. 22:54

Säkert.

0

Irene A

30 jun 2008 kl. 12:38

Mitt tips är blek toffelskräling, Tubaria conspersa
- därför att hela foten och även hattkanten är vitfnasig och för att foten inte har mörknat från basen. Färgen på skivorna, och att några av dem är brett vidfästade mot foten, ger också ett mera “Tubaria-aktigt” intryck.

För att överväga blek eller mörk alskräling skulle jag vilja ha en något gulare ton på skivorna.

0

Enelie, Linköping

30 jun 2008 kl. 22:49

Tack Irene!
Nu är ni två som lutar åt toffelskräling så det är nog det hetaste tipset.
(Jag förstår att det inte går att säga med säkerhet.)

Jag antar att deras sporpulver är snarlika och inte går att skilja åt i nyansen.
Men, jag skickar med en illustration i alla fall. En färgjämförelse med valnöt och linfrön.

0

Irene A

1 jul 2008 kl. 11:49

Snyggt jobbat med sporavtrycket och fiffigt med jämförelsen med andra grejer!
Jag är osäker på de rätta nyanserna hos Naucoria, de varierar lite mellan arterna. Färgen utesluter i varje fall inte en Tubaria, så tyvärr kan jag inte göra någon jämförelse utifrån sporfärgen. Någon annan kanske klarar det?

0

Enelie, Linköping

1 jul 2008 kl. 12:40

Det är svårt att beskriva färger och nyanser. Det är ju inte heller säkert att ett foto på en svamp visar rätt nyans.
Det borde finnas små färgprovslappar med sporfärger för de olika svamparna. Sådana som de har i färgbutiker när man ska måla om :)

0

Blek Alskräling, färgprov!

Jan A, Uppsala

1 jul 2008 kl. 14:43

Det finns faktiskt, Eneli!  I Meinhard Moser; Die Röhrlinge und Blätterpilze, fjärde uppl. 1978 som jag har (i Horaks sjätte finns ingen färg alls, utom på pärmen!), finns en färgtavla, se bif. bild med “skumma” färger, uppbyggd 1-4 x 1-14.  I texten anges t.ex. sporpulvrets färg hos Clitocybe phyllophila som (Spp. Creme D1, B2, feucht rosa…). För Tubaria conspersa finns tyvärr ingen färguppgift!
Hur tavlans färger klarat de gångna 30 åren vet jag inte! Idén finns/fanns iaf.

0

Blek Alskräling, färgprov!

an A, Uppsala

1 jul 2008 kl. 14:45

Givetvis A-D x 1-14!

0

Irene A

1 jul 2008 kl. 15:51

Färgprover finns i bokserien Fungi of Switzerland (Pilze der Schweiz) också, i anslutning till varje art. Tyvärr har jag inte del 5 som innehåller släktet Naucoria.
Men i del 4 finns blek toffelskräling, så här ser det ut:

0

Enelie, Linköping

1 jul 2008 kl. 21:58

Jag som trodde att jag kommit på en ny idé :))
Men att det redan finns tyder ju på att det är fler än jag som har haft behov utav och önskat sig detta.

0

Hans v E

1 jul 2008 kl. 22:20

Jag har del 5, men den har inga färgprover.

0

Irene A

2 jul 2008 kl. 10:36

Det var synd, Hans - del 3 har inte heller färgprover, ser jag nu.

0

Hans v E

2 jul 2008 kl. 12:08

Jag har del 1-5, men saknar del 6. Hur får jag tag i den?

0

FOS

Irene A

2 jul 2008 kl. 13:04

Maila den danska svampföreningen och fråga om du får köpa den därifrån. Det står visserligen att de bara är till försäljning till föreningens medlemmar, men de kanske inte är omöjliga. Å andra sidan kan det löna sig att bli medlem om man vill köpa böcker därifrån…

http://www.tanglohse.dk/svampetryk/svampetryk.htm

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone