0 323 visningar

5 svar

Årets första svampmacka

Alf Pallin

29 jun 2008 kl. 16:29

Tre björksoppar som stektes med lök, en vitlöksklyfta, ägg och med några skivor prästost över.

0

Grisen

29 jun 2008 kl. 16:54

Vart tog bilden på mackan vägen?

0

Robban

29 jun 2008 kl. 17:02

Ja den vill jag med se.

0

Lena M

29 jun 2008 kl. 17:11

Det börjar att röra på sig även i mina trakter( Hofors / Torsåker ). 1 björksopp, några rökslöjskivlingar och föränderlig tofsskivling.

0

Alf Pallin

29 jun 2008 kl. 17:54

Tyvärr svampmackan är uppäten och står inte längre att känna igen

0

Enelie, Linköping

29 jun 2008 kl. 21:00

Åhh..en sopp på bild i alla fall!
Det är de enda jag har sett i år.
Jag hoppas att mackan smakade bra:)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone