Var idag ute i skogen här i södra skåne, egentligen inte på jakt efter svamp. Då jag råkade på den här svampen. Som kuriosa kan jag berätta att den inte var helt lätt få med på bild i en skymningsmörk lövskog. Det behövdes en hel del trixande för att få den på bild.
Är det någon som vet vad det är ?Exemplaret på bild var den enda jag kunde se.
Tycker också att den liknar gullhorn (Calocera viscosa) eftersom den ser ut att vara grenad vid basen. Den är ganska lätt att identifiera om man känner på den - något klibbig (ibland riktigt snorhal), och mycket elastisk.
Det som talar emot gullhorn, är att den brukar vara slankare och mer grenad, och att den ska växa på barrved, så jag lutar mer åt någon annan art.
Clavulinopsis fusiformis tycker jag ligger närmast till hands - den har i så fall bitter smak.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.