0 632 visningar

6 svar

Svampmjöl

Johanna

8 okt 2005 kl. 09:25

Hej!
En liten undran: Passar alla svampar att malas till svampmjöl? Ska de malas var för sig eller är det bäst att blanda? Börjar nämligen få trångt i mina burkar med torkad svamp (trattkantarell, Karl Johan, rödgul trumpetsvamp, strävsopp, tegelsopp och brunsopp) och tänkte att det kunde vara ett alternativ.

/Johanna

0

Erik Ekholm

8 okt 2005 kl. 11:36

Trattkantarellen och trumpetsvampen har ju en form som kan vara dekorativ i en soppa eller gryta så jag skulle nog i första hand mala sopparna. Men det beror på hur du brukar använda svampen. Alla svampar har nog möjlighet att lämna ifrån sig mer smak om de är finmalda.

0

Kapten Hammock

8 okt 2005 kl. 23:19

En annan undring är om någon har testat att göra kryddblandningar med svampmjöl?
Har vissa planer på att köra ihop lite svampmjöl med nå‘n örtkrydda, lite salt eller natriumglutamat och ev. lite vitpeppar och eller chili och få nå‘n sorts allkrydda. Har aldrig testat, men jag tror på idén.
Förmodligen en del trixande innan man hittar rätt proportioner. Har någon erfarenhet?

0

Affe

8 okt 2005 kl. 23:56

Johanna, det är ett väldigt angenämt problem du har…
En annan har fullständigt tomt i sitt förråd, och det verkar som det så skall förbli eftersom att jag inte hittar någon svamp.

0

Erik Ekholm

10 okt 2005 kl. 22:29

Kapten Hammock - säkert att det inte ska vara Haddock? :-) - din idé är så bra att någon faktiskt redan slagit mynt av den och alltså säljer dylika svampkryddor. Minns inte adressen men länken fanns på detta förträffliga forum. Jag minns att jag gillade idén och lade den på minnet under avdelningen “värt att prova.”

0

Kapten Hammock

12 okt 2005 kl. 08:30

Där ser man, intet nytt under solen. Men nu när du säger det, så ringer det en liten klocka i bakhuvudet. Har säkert sett liknande produkter själv någanstans/någon gång. Fast det är nog roligare att experimentera själv…
Och nej, det ska inte vara Haddock. Han är alldeles för äventyrlig för mig. Jag trivs bättre i en sakta gungande hammock. :-)

0

Boel

25 okt 2005 kl. 22:09

Kapten Hammock titta in på http://www.svampbutiken så får du se.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone