0 238 visningar

5 svar

Ticka o musslingar

Tina Nordberg Kolsva

30 jul 2008 kl. 10:42

Talltickan är den andra jag hittat, och det nästan i hemtrakterna i orörd skog.Området blev naturreservat 2003. Många spännande arter finns där.Bla Drakguldsmossa.
Där hittada jag åxå dessa musslingar på en björklåga. den blir jag inte klok på.Fantiserar om sågmussling då skivorna är tydligt sågtandade. Rätt eller fel?

0

Tina Nordberg Kolsva

30 jul 2008 kl. 10:47

Närbild på skivorna.

0

Tina Nordberg Kolsva

30 jul 2008 kl. 10:50

Ni såg väl hur rart de bor i hackspetthålet.Snacka om att ta vara på andras bon.

0

Jan A, Uppsala

30 jul 2008 kl. 10:56

Har du varit i Jan-Olsskogen, Tina?

0

Irene A

30 jul 2008 kl. 10:56

Fina exemplar av rynkmussling, Lentinellus vulpinus! Den har också kallats rävmussling. Skarp smak brukar den ha.

0

Tina Nordberg Kolsva

30 jul 2008 kl. 11:27

Tack Irene, håller med dig rynk musslig tror jag på.
Nej Jan det här är V:a Skedvi.Jan-Ols skogen ligger närmare Ramnäs.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone