0 1829 visningar

7 svar

VAR FINNS KANTARELELR I UMEÅTRAKTEN??

PIA

2 aug 2008 kl. 08:42

KANTARELLER!  SVARA
KAN NÅGON VÄNLIG SJÄL TIPSA OM BRA KANTARELLMARKER RUNT UMEÅTRAKTEN, DÅ SKA JAG ÅKA UT OCH LETA MED HULL OCH HÅR!
TACK PÅ FÖRHAND!!


/PIA

0

anithau

2 aug 2008 kl. 08:49

Om du har plockat svamp, så känner du nog till de olika skogstyperna. Känner du till trattisställen, så åk dit och kolla. Kantareller hittar du i blandskog,  mossa på stigar, i stigkanter, ja även i stenig natur, inne i skrevor mm.

0

Lasse

2 aug 2008 kl. 10:51

Längs vägen ut mot Holmsund finns fina marker för kantareller här och var.

0

gunhilf

2 aug 2008 kl. 15:25

Gör en dagsutflykt till Holmön, ta med dig cykeln på färjan, cykla längst ut och gå vandringsleden där finns kantareller. Nydalaskogarna är ett annat förslag. I20 skogen är nog också ett ställe där du kan hitta dom. Sök runt bergknallarna.
Lycka till!

0

Nina

12 aug 2008 kl. 01:19

Hej!
Jag undrar om du vill ha en svamp letar kompis.

Häls. Nina

0

Mörk hårig sjuk sköterska

12 aug 2008 kl. 01:35

svamp letar kompis???

Här har vi ett praktexempel på hur tokigt det blir när man särskriver. Inte tror jag att du menar att en svamp letar efter en kompis. Om du skriver som det ska vara: “svampletarkompis” så fattar folk vad du menar.

Varför i allsin dar är det så många som särskriver numera? I samtliga svenska dagstidningar är språket korrekt, där finns inga särskrivningar. Ändå tycks det vara omöjligt för väldigt många att undvika dessa språkmässigt förkastliga nymodigheter.

Ingen skugga faller över dig Nina, det är själva företeelsen som jag inte har någon förståelse för.

0

/Professorn

12 aug 2008 kl. 23:10

“Svampletarkompis”
Tydligen en sarkastisk Ssk arbetar du på ......
Akademiker med högre utbildning än en Ssk…. men som inte märker ord.

0

Mörk lång hårig sjuk sköterska

13 aug 2008 kl. 00:17

Att märka ord är något helt annat än att försöka motverka särskrivningar.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone