0 204 visningar

3 svar

Violgubbe

Dieter Endom

4 aug 2008 kl. 10:21

Kollade i helgen 3 violgubbställen.
På två ställen fanns det gott om små svampar, det tredje var helt tomt. Kommande helg ska vi kolla fler platser., från Tierp och ut till Hållnäshalvön.
Läste Elisabeth`s tråd om violgubbeskogen. Man blir fundersam. Vi har sett att i många av de Nordupplänska skogarna
galltats och på vissa håll även avverkats. Många skogar är privatägda men även skogsbolagen har stora skogsarealer där.
De råd som Klas ger verkar vettiga fundera på att ta kontakt med lokaltidningen.

0

Dieter Endom

4 aug 2008 kl. 10:32

gallrats ska det vara

0

Lilla my

4 aug 2008 kl. 10:37

Mycket vackra bilder, Dieter. Tack för det! Violgubben är ju litet ovanlig i mina trakter (torraste Ö-Götland), så jag ser dina foton som ren utbildning :)

0

Lena M

4 aug 2008 kl. 17:57

Jag hoppas få se dem snart, skall finnas nån mil härifrån, mot Gysinge.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone