0 152 visningar

10 svar

Vilka är detta då?

"JAS" Nu i Västervik

10 aug 2008 kl. 15:34

Först en lilleputt i gräsmatta.
serie 1

0

"JAS" Nu i Västervik

10 aug 2008 kl. 15:35

Under Ek
serie 2

0

"JAS" Nu i Västervik

10 aug 2008 kl. 15:37

Under Tall
serie 3

0

"JAS" Nu i Västervik

10 aug 2008 kl. 18:00

Va! Är alla *orna ute i skogen idag och ingen annan som har någon aning?

0

SvenD

10 aug 2008 kl. 18:03

Serie 1 ser ut som veckad bläcksvamp.

0

Hans v E

10 aug 2008 kl. 18:21

Veckbläcksvamp.
Brännagelskivling.
3an kan vara brännagelskivling igen, i varje fall ser den ut så uppifrån. Men det kan även vara kanelnagelskivling eller tallnagelskivling.

0

"JAS" Nu i Västervik

10 aug 2008 kl. 18:22

Tack för de svaren Hans v E*.

0

karin mygdal

10 aug 2008 kl. 18:54

Det er en glimmerblækhat, men det ved du måske allerede nu

0

"JAS" Helsingborg

12 aug 2008 kl. 20:30

Hej Hans v E*! Veckbläcksvamp verkar ju ok. och även Brännagelskivling och den sista skulle nog kunna vara Kanelnagelskivling för den liknade inte sur kål och vitlök i alla fall.

0

Michael Krikorev

13 aug 2008 kl. 00:31

1. Ja, det kan vara veckbläcksvamp, men det finns ett gäng snarlika arter, så tyvärr är det mikroskopering som gäller för en säker artbestämning på den.

2. Förmodligen brännagelskivling

3. Håller med Hans, svårt att säga med säkerhet vad det är, men en nagelskivling ser det iallfall ut att vara.

0

"JAS" Helsingborg

13 aug 2008 kl. 08:27

Tack alla för era svar:)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone