Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Jag kan inte gå ut på gräsmattan utan att snubbla över något nytt mysko. De här gula sakerna, t.ex.! Mskformiga, lätt spiralvridna saker som stod upp ur gräset. Upp till 6 cm långa. Ljusgula. Yttersta toppen brun. Vissa toppar uppsplittrade. Lätt fjällig i övre delen av foten. Ingen doft. En Clavulinopsis, kanske?
Idag har jag rensat och lagt till tork ett par liter av de röda raringarna. Aldrig hittat så mycket förut.
Fyra stycken mandelriskor stod och trängdes, de finaste fick följa med hem.
En viss stank i skogen visade sig komma från ett 15-tal stinksvampar som stod utspridda på ett större område.
Nu har dom kommit med jordens fart här i Bohuslän , lika tefatstora som hösten 2006 , dessvärre lämnade jag kameran hemma…jobbar mycket nu så larverna har kalas och jag får inget =(
Jag plockar dessa synomymt. Vari ligger skillnaden i smak, ätbarhet e.t.c.
Och varför behöver man som hobbyplockare skilja dessa åt?
Jag åker upp till fjälls i morgon för att plocka kantareller vi kommer att vara där i tre dagar. Har hört att det kommer att bli lite regn. Hur tar jag bäst hand om kantarellerna. Om jag förväller, hur länge klarar dom sig i så fall i kylen. kan man ha dem liggande på ett bord med tidningar för att torka lite? Snälla hjälp!
Jag hittade en svamp som inte hade någon fot utan växte direkt i marken. Den var vit och hade bruna fjälliga prickar på hatten och var ganska hård. När jag delade den var den svart/lila inuti.
Någon som vet vad det kan vara?
Hittade denna svamp under en gran.
Den är ca 12 cm i diameter och 12 cm hög.
Vad är detta för svamp?
Blek taggsvamp kanske.
Den är ca 12 cm i diameter och 12 cm hög.
Hittade den under en gran.
Växte där det har legat boktimmer.
Kan det va en slidskivling? Hittar ingen som har en sådan fot.