Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Skulle vilja ha lite hjälp med att få reda på vad detta är för sorter? Tack på förhand
Hej på er alla goa svampvänner! Nu har jag suttit fastklistrad här i över två timmar!! Och jag känner det drar o kliar i svampplockartarmen. Så jag säger adjöss o på återseende, ska även ta med kameran ut i dag. Hej svejs i svampskogen§
Det talas i olika sammanhang en del om ”Ekologisk katalog…”. Den som finns tryckt är gammal och redovisar hotkategorier som gällde 1995. Nya gäller från 2005. Kolla länkarna nedan.
Uppdaterad ’Ekologisk katalog’ finns här (mossor, lavar, svampar):
http://www-umea.slu.se/miljodata/webrod/ekkatsv/start.asp
Rödlistan; uppdaterade hotkategorier här:
http://www.artdata.slu.se/rodlistan.asp
Plockade svamp i lördags och några stackare “glömdes bort” ute i korgen. Ser bra ut förutom lite torra. Luktar OK. Törs man äta?
Jag gör en grej som jag faktiskt stör mej lite på, och ja tom skäms lite över… Efter en tur i skogen lång eller kort, när man vänder bilen hemåt på skogsvägen, så KRYPkör jag med rutan nervevad, hänger ut med huvet och STARRbligar ner i vägrenen så att jag ICKE missar en endaste svamp! Trafikfara? Absolut. Miljöbov? Oh yeah. Pinsam?? Kanske inte om ingen ser mej, men 2 gånger har jag fått ringa efter nån som kunde dra upp mej ur diket….
Hej! Var idag ute skogen och hittade en svamp som jag inte har kunnat identifiera. Ser ut som en fjällig taggsvamp, men är vit på ovansidan med bruna kraftiga fjäll, bruna taggar. Vit och ådrad fot. Något mindre än den fjälliga taggsvampen. Stod i en grupp på ca 5-7 stycken. En okänd art? Kan någon klara detta? Tyvärr inget foto, men kan skickas mot förfrågan, dock bara med mobilkamera.
Leif Lundberg
Järfälla
funderar vart hittar man Goliatmusseron i medelppad den sägs trivas i sandiga tallhedar, är det bäst att leta efter den vid kusten då?