Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Hej!
Jag är en kille på 21år som precis flyttat till Umeå, något jag vill lära mig är att plcoka svamp! Är det någon i Umeå som skulle kunna tänka sig att lära mig denna konst under en dag så bjuder jag på fika och gott sällskap! Jag har ingen bil dock :(
Några fynd ifrån schweiz.
Bild 1 + 2: Lactarius acerrimus. Dän växte på ett exponerad ställe i skog där vinden blåser bort löven och som nog var ganska näringsfattigt. Växte med ek. Annars växer den mest på kyrkogårdar.
Bild 3: Boletus satanas. I år syns den ofta med gula rörmynningar. Alltid med gammal bok eller ek.
På Odla med P1. idag.
Jag hittade några blodsoppar och funderade på att torka dem. Läste dock på en mindre trovärdig sida att den inte lämpar sig för torkning, stämmer det?
Serie 1.
Puggehatten hade en exkursion igår på ett en helt ny plats (på en udde i Sövdesjön, Ranås vid Sövde) för alla som var med och troligen har aldrig någon exkursion förlagts till denna plats. I en Ekdunge fann vi dessa “rara arter, två för mig nya:)
Bild 1. Fistulina hepatica, Oxtungesvampen. Sweden, Skåne, Sövde, Ranås. 2013-08-24.
Bild 2.Inonotus dryadeus, Tårtick.
Bild 3. Stenticka. Polyporus tuberaster.
Är det fler än jag som får en lätt bedövad och svullen känsla i läpparna av mandelriska? Finns det nåt knep mot detta i såfall?