0 192 visningar

7 svar

Blomkålssvamp och ?sopp...

Affe

14 nov 2005 kl. 17:54

Är till 99, 9% säker på att det är blomkålssvamp (bild 1) men vill dock ha det bekräftat.
Satt och plockade trattkantareller och upptäckte massvis med tallbarr på marken och tittade upp men hittade ingen tall, märkligt tänkte jag. Förflyttade mej ett par meter och såg något gräddvitt på en murken stubbe. Överlycklig blev jag när jag såg vad det var. Första fyndet för mig om än i miniformat.
Tallbarren fick sin naturliga förklaring i det skedet.

Bild 2 & 3 är någon sopp, det som jag kommer närmast genom att kika på artbeskrivningar är örsopp, men det känns inte riktigt rätt ändån. Dom växte i en grandunge, är ganska så klibbiga på hatten, hatt huden går ganska lätt av och själva svampen är något “gummilik”. Färger och ljus stämmer ej överens riktigt på bilderna jämfört med verkligheten, ljuset var inte det bästa…

Önskas fler eller bättre bilder så säg bara på vad….

0

Irene A

14 nov 2005 kl. 18:58

Soppen är pepparsopp (Chalciporus piperatus) - och nog ser det ut som blomkålssvamp på första bilden.

0

Evus

14 nov 2005 kl. 19:30

Hej Affe.
Hittade du blomkålssvampen nu i dag?
Jag är väldigt nyfiken på den, efter allt beröm den fått här på forumet.

Var växte den..alltså i vilken typ av skog/miljö?

( Ni andra…Snälla, racka inte ner på olika stavnings/sakfel som jag ev. har min text)

Hoppas du Affe förstår min fråga.

0

Affe

14 nov 2005 kl. 19:54

Jäpp, visst hittade jag blomkålssvampen i dag.
Den växte in bland en massa “smågran” på en murken tallstubbe, i en backe som jag med viss tvekan säger i Väst, Nv läge.
Skogen är där jag plockar trattkantareller om det sen är vanligt förekommande med blomkålssvamp där vet jag inte.
Men jag vill tro att om det finns 1 så finns i varje fall möjligheten att det finns fler….

0

Affe

14 nov 2005 kl. 20:00

Irene: Skulle nog hålla med dej om det men blir lite tvivlande vad gäller rörmynningarna. Dom är kantiga, är dom det på både örsopp och pepparsopp? Sen är det ganska “gummiaktigt” i hatten.

0

Michael Krikorev

14 nov 2005 kl. 20:18

Visst är det blomkålssvamp och pepparsopp som Irene skrev. Foten är skör, brukar låta “knäpp” när man bryter av den och svampköttet är gult i fotbasen. en liten tugga avslöjar den peppriga smaken:
http://svampguiden.com/art/visa/chalciporus_piperatus

0

Evus

14 nov 2005 kl. 20:20

Tack för svaret Affe.

0

Affe

14 nov 2005 kl. 21:08

Jäpp, men nog är det pepparsopp alltid….
Tungan fick sig en smakbit och det var något “stickigt, starkt” på tungspetsen.

Tackar för svaren.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone