0 380 visningar

7 svar

Sedvanlig murkelhysteri

Lars Norrby

10 maj 2009 kl. 16:06

I förrfjol kom vi på att det nog inte var stenmurklor i trädgården. I fjol hade de därför gömt sig. I år har det åter dykt upp. Men vad är det? Lutar åt Morchella esculenta - rund toppmurkla. Växer på Gotland.

0

Irene A

10 maj 2009 kl. 17:12

Visst är det någon variant av rund toppmurkla.
Stenmurklor finns väl nästan inte på Gotland..?

0

Lars Norrby

10 maj 2009 kl. 17:34

Har ingen aning ifall här finns stenmurklor.
Tittade lite på bilderna på sidan här och tycker att vare sig stenmurklor eller vanlig toppmurkla stämmer in på den här svampen.
Vad som gjorde mig betänksam var en mörkare variant. Just den ljusbruna färgen tycker jag annars verkar utmärkande för vår variant.
Formen skiljer sig kraftigt - från runda tennisbollsstora till den toppiga formen hos vanlig toppmurkla.

0

Irene A

10 maj 2009 kl. 18:22

Jag har varit på Gotland i maj några gånger och ibland haft turen att få hitta rund toppmurkla, varierande från runda till äggformade, mörkbruna till honungsgula.
Frågan är hur många arter eller varianter det finns av dem. Olika väderförhållanden under växttiden tror jag kan inverka på utseendet, de brukar t.ex. bli ljusare med åldern så länge de inte utsatts för torka.

0

Bo E

11 maj 2009 kl. 15:11

Grattis!

Toppmurklan ligger i topp på min önskelista just nu!

Har inte sett den sedan 1965!

0

Lena M

11 maj 2009 kl. 16:14

Jag har plockat 3 ex :)).
Men vad jag undrar är, växer den runda och bleka murklan bara söderut i landet ?

0

Irene A

11 maj 2009 kl. 18:23

Lena, kolla vad det står här:
http://svampguiden.com/art/visa/morchella_esculenta

0

Bittan

11 maj 2009 kl. 18:51

I går hittade jag mina första stenmurklor någonsin. Och just nu förväller jag dem. Har läst att 2x5 minuter rekommenderas - stämmer detta?
Såvitt jag vet åt jag murklor då och då för en hel l år sedan, både förvällda och torkade. Och jag blev aldrig akut sjuk av dem. Men är det så att jag kan få canser av dem, många år senare?
Jag har en förvällningsomgång kvar - hur stor är risken om jag nu vågar äta dem? Middagen väntar…

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone