0 417 visningar

16 svar

Irene

klas jaederfeldt

11 jul 2009 kl. 17:01

Kan du hjälpa mej,med denna spindelskivling ,jag är så dålig på dem.
Hatten ca 14 cm,diameter,fot ca 8 cm
Sporer citronformade 10 -12,5 x 5,4 ganska finknottriga

träd i närheten Gran (närmast) Björk och Sälg aningen längre bort,å slutligen en tall

jag kan inte känna någon spec.lukt
och hela svampen kändes torr.

0

Trött

11 jul 2009 kl. 17:23

Jag vet vad det är för svamp men Irene får väl svara.

0

Spindling

Irene A

11 jul 2009 kl. 20:10

Är inte alls säker på den här, men den påminner om bårdspindling (C. balteatus), en stor granskogsart som kommer tidigt på säsongen. Unga exemplar har ljusa skivor, ibland med svag blåton, även i hattkanten, men den blå färgen försvinner ganska snabbt.

Men eftersom beskrivningen av sporerna inte stämmer så bra med balteatus, och den dessutom ser ut att ha brunaktigt velum, har jag sökt vidare och hittat en annan granskogsart: Cortinarius latus (saknar blåton, har brunt velum, och stämmer bättre med beskrivning av sporerna).
NaOH-reaktion i köttet ska bli svagt rosa hos den.

Undrar om Anita S är bekant med den här, jag är det inte…

0

Spindling

klas jaederfeldt

11 jul 2009 kl. 20:50

ingen lutreaktion alls

0

berätta trött

klas jaederfeldt

11 jul 2009 kl. 20:51

vilken då

0

berätta trött

Göran H

11 jul 2009 kl. 22:08

Just det Trött, berätta.

0

Karl S.

12 jul 2009 kl. 10:23

Irene har rätt, det kan vara C. latus, men foten med antydan till knöl stör mig lite.  C. napus kan ha ungefär den här hattfärgen (vanligen rödare). men sporerna är alldeles för smala. Kolla sporerna igen?

0

Irene A

12 jul 2009 kl. 15:47

Kul att du är med här, Karl! Det är nog inte C.latus trots allt.

Om svampen kändes torr, kanske den var för torr för att ge någon lutreaktion och och att eventuell blåton har försvunnit..?

Jag funderar på om det helt enkelt är ekspindling, C. balteatocumatilis. Den (eller någon mycket närstående form) växer vid björk också.

Vad har sign Trött för åsikt om den?

0

klas jaederfeldt

12 jul 2009 kl. 16:05

C. balteatocumatilis var det först jag tänkte på,men avfärdade det då det inte finns någon ek där

0

Jan A, Uppsala

12 jul 2009 kl. 17:48

Spindlingarna på bilderna växte under våra tomtbjörkar förra året, Ryman fick dem till sin utställning 7/9 och etiketterade dem ”ekspindling”.
http://svampguiden.com/forum/visa/108618

0

klas jaederfeldt

12 jul 2009 kl. 17:55

spormåtten är för det mesta
11.55 x 5.25   10.50 x 5.25   (10.50 x 6.30 inte så många)

testade lut igen,ingen reaktion, sänder me bild på sporform.

sänder med sporbild

0

klas jaederfeldt

12 jul 2009 kl. 17:56

glömde bilden

0

Karl S.

12 jul 2009 kl. 19:20

C. latus står mycket nära C. balteatocumatilis och kan betraktas som en granskogs-vikariant till denna, saknar violett ton, smalare fot, brunt velum, etc.  Båda har typiskt tunna cutishyfer, mindre än ca 4 µm.  Kolla dessa!

Det är inte konstigt att den tolkats som C. b-cumatilis ibland.

0

Trött

12 jul 2009 kl. 20:00

Cortinarius scaurus var. sphagnophilus?

0

Irene A

12 jul 2009 kl. 20:40

Cortinarius scaurus är i och för sig ingen dum tanke, men svampen är för stor (och kortfotad). Sporernas form och mått stämmer inte heller, de ska vara bredare och ellipsoida hos scaurus.

0

karl

klas jaederfeldt

12 jul 2009 kl. 21:02

nu har svampen ruttnat 8luktar illa) så den e kastad

0

sista svaret från karl S

klas jaederfeldt

13 jul 2009 kl. 22:27

ja sporerna ser ju ut som typiska C. latus…
K.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone