Forum – Frågor och svar om svamp!

Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det

OBS! Ät aldrig en svamp som du själv inte 100% säkert vet är en matsvamp!

Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:

  • Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  • De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är godkänt av en verifierat svampkunnig medlem, vilket ger dig en extra säkerhet i bedömningen av svaret.
  1. Frågor och svar måste följa forumreglerna.
  2. Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  3. De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
  4. Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
  5. Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
  6. Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
  7. Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
  8. Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
0 311 visningar
3 svar

Sotticka ? och en fjäril!

Frida T

29 okt 2009 kl. 11:50

Hej

Denna vill jag ha till sotticka? Växte på en gammal grangren. ca 15 cm bred. Är jag rätt ute?

Sedan en bild på en stackars nässelfjäril som flyger om kríng i mitt kök idag!

0 267 visningar
3 svar

Vad är detta för svamp

Josan

29 okt 2009 kl. 11:19

vad är det för svamp finns massor

0 402 visningar
8 svar

Vacker höstdag

Irene A

28 okt 2009 kl. 17:47

Gelétrattingen återkommer troget på promenadvägen och vinterskivlingarna är på gång. Massor med stor pipklubba just nu.

0 570 visningar
9 svar

En hätta o. två spindlingar

SvenD

27 okt 2009 kl. 23:22

1. Hätta (antar jag!) Hatt 1-1,5 cm.
Ingen spec. doft. Granskog.
2. Spindling. Hatt ca 3 cm. Aningen jorddoft. Mycket markerad hatt-topp!
3. Spindling.Hatt 3-3,5 cm. Kamferdoft. Markerad vit ringzon (som C. brunneus). Blandskog, mest barrträd.

0 1450 visningar
10 svar

blålila svampar?

svampstaff

27 okt 2009 kl. 19:27

Sommarväder idag, och mkt. ny svamp har det kommit i min bokskog:)
Dom här såg trevliga ut, verkar vara spindlingar?

0 257 visningar
5 svar

Tveksam..

Dieter Endom

27 okt 2009 kl. 21:38

är detta blågrön kragskivling?
Den växer i gräsmattan och stämmer delvis in på beskrivningarna.
Kunde dock inte hitta några hyllrester i hattkanterna och ringen var ganska kraftig på alla exemplar (10 st). 4 bilder

Björkstubbarna är nu fulla med vackra violett geléskålar i olika stadier. 2 bilder

0 463 visningar
17 svar

Några frågetecken?

NadaL, Umeå

8 sep 2009 kl. 10:09

Serie 1.

Fingersvampar, växer i mossan i fuktigt granskog?

0 310 visningar
8 svar

Lite blandat.

svampstaff

27 okt 2009 kl. 20:40

Från bokdungen, på en vecka har det kommit nytt? Det trodde jag inte så här års, och varmt ska det bli:)
Lite att gissa på för den som vill.

0 292 visningar
7 svar

Röksling

Hans v E

26 okt 2009 kl. 23:46

tror jag liksom Jan A är en felskrivning från början. Att namnet sedan börjat användas uppfattar jag som ett skämt och visst får man skämta hur man vill, men det är ju inte roligt! Ingen “utomstående” som går in på guiden förstår ju heller vilken svamp som avses. Man kommer att tänka på rökslingor.

När det gäller “debatten” om -ing eller -skivling tycker jag att ska man ha -ing ska man också vara konsekvent och säga nagling, slöjing och kraging, tycker jag.

0 329 visningar
4 svar

Cortinarius,eller vad?

Egon

27 okt 2009 kl. 14:32

Hattbredd70mm,låg puckel,fördjupad mitt,ganska tunnköttig,svagt filthårig. Fothöjd 90mm,tunn,med svaga velumrester på vit botten.Svag doft, men ej frän.Växtplats:näringsrik bokskog.

0 382 visningar
8 svar

Skryt

Ola H

25 okt 2009 kl. 20:01

En 6-timmars promenad strax utanför Kil med Alvin (min hundkompis) gav:
8 kg trattar, 0,6 kantarell och 0,6 Blek tagg. Allt av superkvalitet. Inbringade 610 kr hos WSF AB i Kil.
:-)

0 412 visningar
7 svar

Brandplats svamp?

Alf Pallin

24 sep 2009 kl. 21:22

Liten svamp med porer. Fot 2mm tjock, 24mm lång delvis sammetsluden. Hatt 22mm zonerad brun till rödbrun något glänsande.
Hittade 12 små svampar på brandplats. Vad tror ni?

0 920 visningar
7 svar

Tårticka,piltofsskivling på gammal ek

Egon

27 okt 2009 kl. 14:05

Hittade dessa idag på en rutten gammal ek.

0 422 visningar
9 svar

Barrklubba ?

Frida T

19 okt 2009 kl. 14:30

Hej

Är det någon som vet vad den lilla “vanliga” barrklubbsvampen får för färg i ett “lutbad”?

0 441 visningar
2 svar

Russula atrorubens?

Egon

27 okt 2009 kl. 14:51

Hattbredd80mm,glänsande, med nedsänkt,nästan svart mitt och vågig kant.Foten 70mm hög och 20mm bred, vit med svagt gulaktig bas.Skivor vita, medeltäta.
Smak skarp.Lövskog med bok och hassel.

0 1570 visningar
22 svar

Skinn på granlåga

Karin W

24 okt 2009 kl. 20:44

Det här skinnet växte på undersidan av en grov granlåga. Tacksam för förslag!

0 431 visningar
15 svar

Vacker ticka

Lena M

23 okt 2009 kl. 15:14

men vad heter den ?

De växte på sidan om gräsbevuxen körväg och i närhet till gamla granar, porlagret ljust.

0 242 visningar
0 svar

Vad kan detta va?

Egon

27 okt 2009 kl. 15:19

Hattbredd50mm,tunnköttig,med uppsprucken brun periferi på vit botten. Foten kort20mm,gråvit.Skivorna oliklånga och djupt urnupna.Hattkant och skivor får gulbrun ton vid tryck.Näringsrik bokskog.

0 412 visningar
2 svar

Streckmusseron med blått på foten?

Peter, Linköping

25 okt 2009 kl. 21:39

Idag såg jag något skumt på en streckmusseron jag hittade. Den hade ett lila område på foten, som ett streck med en luddig tuschpenna. Det påminde om de blågröna fälten man kan se på silkesmusseronen.

Att det var en streckmusseron är jag säker på, men det blå har jag aldrig lagt märke till tidigare. Har någon annan gjort det?

Har inte kvar svampen, och tog ingen bild.

0 1360 visningar
18 svar

Nysvenska svampnamn _ Jan A

Karl S

26 okt 2009 kl. 13:44

Jan, med ref. till ditt inlägg:
http://svampguiden.com/forum_visa.asp?inr=167702&fnr=1&sok=&Start=0&Offset=50&9

håller jag 101 % med (“I couldn’t disagree less” som vi säger i Bronx).

Förutom att de nya namn som rekommenderas i Dyntaxa ofta är missvisande, omotiverade och ibland rent löjeväckande, visar de brist på stil och känsla för namnsättningens långa tradition från Fries tid och äldre.  Inom mitt område (Cortinarius som väl inte undsluppit många) finns det gott om exempe…mer…

Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone