Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Jag är nybörjare på svampplockning och funderar vad jag kan hitta för ätbart ute i skogen nu om jag går ut? Jag bor utanför Luleå...
Vilken svamp är det på mina foton. Växte bland trattkantareller.
I de utbrända skogarna nära Nödinge fanns det en hel mörkbruna, fotlösa svampar. Ser ut som urholkade karljjohan hattar.Svarta när man lyfter upp dem. Hade ingen kameran den dagen heller..
Efter mer än fem år av min svampkariär har jag ännu inte funnit någon Stolt Fjällskivling. Jag tycker denna svamp är så vacker och önskar att jag kunde hitta någon.
Vilken svamp drömmer du om att hitta?
jag inte blir klok på, växer under ekar med inslag av asp o någon enstaka björk.Trodde på ekriska men den har inga skarpa eller beska tendenser, snarare aningen sött. Doftar svagt.Någon enstaka har mörkare zonering.
Mjölksaft nästan vit.De på bilden har legat på diskbänken i plastpåse sedan i måndags. Har mörknat lite spec på foten. Verkar vara en hållbar svamp och det är ganska gott om dem. Om det inte är någon giftig art tänker jag hänta dem.
Kan någon hjälpa mig?
Jag har hittat vad jag tror är goliatmusseron, men när jag jämför med bilderna här på svampguiden, så är den snarare rödbrun istället för brun, men i övrigt ser den likadan ut i mina ögon i alla fall.
Finns det någon annan svamp som ser snarlik ut eller??
Har själv 2 små barn som ibland brukar följa med ut i skogen och ibland får man lite noja,“tänk om” dem tar en tugga nånstans. så min fråga är: Är symptombilden likadan som mot en vuxen eller kommer den fortare, och i fallet toppig gi..(orellanin) är det lika lång latens hos barn. Och i öv är det vanligt med latens på 10-15 dagar hos Toppig gi..även hos vuxna.
Det blev en miss med fotona på denna taggsvamp, så jag har bara en bild på ovansidan. Går det att säga nåt ändå? Den var brunaktig under, taggarna möjligen lite ljusare bruna. Köttet hade samma konsistens som dofttaggsvampen men var ganska mörkt brunt och den doftade inget. Mossig barrskog, nog mest gran.
kom jag fram till att det är som jag hittade i granskogen igår. En riktigt ful en, och inte luktar den något vidare heller (typ härsket). De tjocka, glesa, gråbruna skivorna gör att jag inte ser något annat alternativ.
Jag tror att det är samma art som jag hittade för flera år sen i samma område, men i andra utvecklingsstadier (andra bilden).
Den här gången har jag kunnat kolla sporer, har hittat ett större antal omkring 9 x 5,5 my.