Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Var ute i barrskogen idag och tänkte plocka lite soppar. Hittade mycket och gick sedan hem och försökte artbestämma svamparna via svampguiden.com. Blev lite osäker på dessa två då jag tycker mig se ett rutnät på foten och funderar på om det kan vara gallsoppar även med tanke på den vita undersidan av hatten. Luktar eller smakar dock inte bittert.
När jag läste svaret på frågan om:sopp-ätlig (14-06-25) så svarar Irene A att det inträffat förgiftningsfall med tegelsoppar. Är det någon som vet hur förgiftningen gav sej till känna? Blev det skador? Jag har tidigare hört att alla strävsoppar betraktas som ätliga,bör det omvärderas?
Uppland, naturreservat. Ek/hassel på fyndplatsen. Reservatet finns just pga gamla ekar. Fått bleksopp som svar i facebookgrupp, känns inte helt som det stämmer.
Plats: Småland, gräsmatta, vid lövträd
Lukt: behaglig, de äldre luktar mer champinjon
Smak: ganska mild (smakat väldigt lite)
Hatt: torr, vit med lite beige bruna fjäll, laxrosa skivor på undersidan som idag blivit beige. De äldre som jag ej plockade har mörka nästan svarta skivor.
Gulnar lite vid skrapning.
Fot: 1 ½ cm I diameter, ingen strumpa
Var ute i skogen igår och fick syn på dessa, vilka jag inte kan påminna mig ha sett tidigare och som jag inte kunnat artbestämma. Svamparna ifråga är ungefär 6 - 8 cm i diameter och har inte någon särpräglad doft. De är relativt hårda (åt trähållet) och med taggar undertill. De tycks växa på en trädrot under mossan. De återfanns i Västra Götaland, mellan Borås och Bollebygd i en gles granplantering med mossbevuxen mark. Jordmån är sannolikt järnhaltig sandjord och morän…mer…