Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Hej,
Undrar vad detta är för svamp? Trodde jag hade hittat kantareller men dem små var klotformade.
Foten äe senapsgul i snittet och ganska smal. Växte mellan grann, björk och blåbär
Var ute och plockade karljohan (och andra soppar) i helgen och hittade en hel del. När vi kom hem och rensade samt skivade svampen (i syfte att torka) upptäckte vi att det kryllade av små små vita larver i svamparna. Gissningsvis larver från svampmygga (efter viss Googling). Tänkte först att det kanske rörde sig om något enstaka ex men vi noterade därefter att det fanns larver i majoriteten av svamparna. Det slutade med att vi tyvärr slängde allt.. Har i stort sett enbart plockat kan…mer…
Hej,
Jag hoppas du kan hjälpa mig med en svampfråga. Det gäller svampen på bilden förstås.
Är det någon typ av djävulssopp?? Har läst att de är ovanliga på fastlandet men vanliga på Gotland. Stämmer det?
Hittade den under en promenad på sörmlandsleden. Växte lövskog runt omkring, hassel bl.a.
Med vänlig hälsning,
Mats Sjöberg
Hej,
Hittade denna vid sidan av grusvägen intill en kohage utanför Stockholm
Minja
Hittade två olika sorter som jag inte lyckas artbestämma idag och ganska mycket av varje. Den mörkbruna är en skivling medan den gula verkar ha ett tunt lager tagg eller bara dyna undertill, tunt tunt.
Båda två har fötter som blir bredare och tjockare mot marken.
Den gula väldigt slemmig på hatten och doftar helt okej.
Den bruna väldigt mörk brun, bruna skivor undertill och luktar jordigt och stenigt.
Någon som känner igen?
Gula sorten växte på gammal skogsväg i barr/blåbärssko…mer…