Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Ganska effektfullt om jag får säga det själv. Observera den Stolta fjällskivlingen!
Här i Sjuhäradsbygden har det varit ett bra svampår, både mat- och giftsvampar. Toppig giftspindling förekommer för det mesta rikligt här, men i år har den varit VÄLDIGT vanlig. Kantarellår, verkligen. Kremlor, inte minst tegelkremlor, har jag plockat i stor mängd.
Hittills i sommar, juni-augusti, har det fallit 433 mm. Normalt här under sommaren är 260 mm, alltså har det kommit 167 % av normal nederbörd.
Hur har det varit i andra delar av landet? I Norrbotten har jag förstått a…mer…
I lördags var det ett svampinslag på programmet “Landet runt”. Den senaste sädningen finns i länken och inslaget om svamp var 8-9 min in i programmet.
2,5 timmar i skogen här i SV Skåne resulterade i det skrala fyndet på bilden. Jag är väldigt osäker på vad det kan vara. Min bästa gissning är Jätteröksvamp som har börjat torka, men jag tycker att de är så väldans små. Några bud?
Idag skall några Stockholmare åka till Ekilstuna /Ärla. Kan någon ge oss tips på bra svampmarker?
Svamputställning
Matsvampar
Giftsvampar
Svampkunskap
Ta gärna med egna svampar för artbestämning
Lördag29/8 kl: 10-14
Universitetsbiblioteket
Lindell-hallen
SvampkonsulentutbildningenEMG Umeåuniversitet
Tycker verkar en del tro att goliatmusseron bara går att hitta på tallhedar i Norrland. Detta är helt fel, lägger därför in en länk som visar hur man lättast hittar goliat i södra Sveríge.
Vem har sagt att det måste vara tallhed för att hitta goliat?
http://goliatmusseron.blogspot.com/2008/07/vxtplats-fr-goliatmusser...
Sån här mark har du säkert någonstans i dina trakter. Själv har jag hittat en hel del goliat på sån mark kring Södertälje
I maj förra året hittade jag stor vårtrattskivling, Clitocybe vermicularis, och fick den granskad. I år kom inga på den platsen – alltför torr vår tror jag…
I går, 27/8, hittade jag dessa i samma rika område, men i äldre granskog. Det finns uppgifter (Ryman) om att den kan förekomma också på hösten. Det kanske är efter alltför torra vårar, i likhet med vårmusseronens septemberförekomster?
Eller är det här en annan Clitocybe. Tips tack! (Den luktar INTE mjöl)
Skapar en ny tråd kring detta om det kan vara fler som vill läsa om detta. Vore trevligt att höra om någon har provätit där!
Och i trakterna av Göteborg går det ju tydligen bra också att få provsmaka goliat på restaurang.
http://goliatmusseron.blogspot.com/2008/09/t-goliatmusseron-p-thors...