Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
En kompis sa att det här var någon toppis svamp, stämmer det eller är det något annat konstigt?
I Svampguidens forumregler står det följande längst ner: “Vi administratörer tar tacksamt emot tips på olämpliga inlägg. Du kan anmäla olämpliga inlägg genom att klicka på länken “Anmäl” som finns i anslutning till varje inlägg. Det alternativet finns dock endast om du har skapat ett konto och är inloggad.”
Var hittar jag länken “Anmäl”?! Hittar inte vart jag skall klicka?! Har konto och är inloggad, har använt mig av både mobiltelefonen och datorn, men hittar verkligen ...mer…
Växtplats tallhed Norrbotten
Ni som brukar plocka kremlor. Har läst att kremlor inte enbart bör artbestämmas genom konstaterande att det är en kremla samt att göra smaktestet. Mina frågor är: Varför är det viktigt att veta vilken kremla det är? Kan man ens vara 100 procent säker på detta? Är det ok att äta kremlor med enbart något skarp smak? Är det lätt att känna fel och inte tycka att en kremla är skarp? Har ni blivit förgiftade av kremlor någon gång?
MVH Niklas
Hej! Det extrema svampbeståndet i år har bidragit till att jag skaffat ny hooby och blivit svampplockare på äldre dagar. Min kunskap är dock obefintlig så plockar ytterst försiktigt. Nu har jag stött på en svamp växande intill en sjö några mil utanför Göteborg som jag inte riktigt kan plasera. Runt sjön växer barrskog. Med risk för att framstå som en idiot, är det någon som vet vad det är för svamp?