Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Den här svampen hittades i augusti 2015. Hittade den av en slump när jag scrollade igenom min Iphone 7 och blev chockad av den ljusrosa foten! Har tyvärr ingen bild av hatten, men jag kommer ihåg att den var lite mer åt det vita hållet, bittersopp har ju brun hatt väl? Den hittades i en granskog, växandes i mossa men det var även inslag av jord i närheten.
Hej
Jag går en svampkonsulentkurs på SLU. Som eget arbete ska jag skriva om blodriska. Det visar sig vara mer komplicerat än jag trodde, då det tas upp 6 olika arter i litteraturen. Illustrerar med bilder från Svampguiden eftersom den räknas som säker källa. Saknar bilder till mitt arbete på följande arter. L. deliciosuus (läcker riska) L. semisanguifluus (grönfläckig vinriska), L. fennoscandicus (ännu inget svenskt namn), L. quieticolor (blåmjölkig riska). Finns det några som k…mer…
Jag hade tillfälligt tagit bort appen på min IPad, men haft den kvar på datorn och nu när jag la in den igen så är alla mina svampställejta borta, bara att börja om igen alltså och låta appen vara kvar i fortsättningen, något att tänka på.
Hej på er
Champinjonerna man köper i affären kan man ju mumsa i sig råa utan problem. Men kan man göra det även med de champinjoner man plockar ute inaturen?
Jag ÄLSKAR champinjoner och det är en av de få svampar jag tål att äta :-)
Leif Almlöf
7 jul 2017 kl. 16:33