Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
hej! vet någon hur läget med trattkantareller ligger till i skåne nu? var ute för 2 v sedan o då var det inte mycket alls:/ började komma..
Den är mer åt det rosa hållet, är det rödgul taggsvamp?
Hej!
Imorgon lördag den 1/10 guidar svampkonsulent Eva Allestedt i Lindsjö naturreservat. Följ med Uppsala Svampklubb ut i skogen och räkna med att få se en och annan raritet!
Samling sker kl 10 vid EBC:s parkering i Uppsala och vi åker därifrån gemensamt ut till Skogstibble kyrka. Det går självklart bra att ta sig direkt till Skogstibble kyrka. Samling sker där kl 10.30.
Täckande klädsel och huvudbonad rekommenderas och då terrängen är ganska svår kan det vara mindre lämplig…mer…
Den här svampen hittades på ett kalhygge tillsammans med fjällig bläcksvamp, Bohuslän.
Hatten är böljande/ ojämn, ca 14 cm bred. Torr hud, färgen går i smutsvit/ ljusgrå.
Foten är kort och kraftig, cylinderformad , grå, med strumpa ( se bild).
Skivorna är glesa, påminner om kremlans “mandelspånsaktiga”, sköra. Färgen är mörkbrun.
Hej,
plockade för ett tag sen något som jag var säkert på var blodriska (se bild) men jag har inte plockat den tidigare så jag är lite utav en nybörjare. Har ätit svampen och även plockat den efteråt igen och den har varit hur god som helst!
Dock när jag pratat med folk efteråt så beskriver alla att den blöder så mycket och att händerna ofta blir helt missfärgade för att den utsöndrar så mycket orangefärgad saft, och de jag har plockat har i princip inte utsöndrat något ...mer…
Hej!
Jag har bytt från Iphone till en Android. Hur får jag över mina svampställen? Hoppas ni kan hjälpa mig.