Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
http://www.ettklickforskogen.se
För att kunna köpa Verle gammelskog och skydda den krävs ytterligare över sex miljoner kronor innan 19 mars, så hjälp till och klicka varje dag!
Enklast är att lägga adressen ovan som startsida i webläsaren, så kommer den automatiskt upp sen.
Jag tycker om att plocka svamp. Men det som har hänt nu är att jag tycker om att SE svamp och fotografera den. I går hade jag närmast en religös upplevelse i skogen med min svägerska som a l d r i g har plockat svamp. Vi hittade de mest fantastiska svampar, dom är så vackra. Jag tror att jag verkligen s å g dom alla då svägerskan hela tiden frågade - Vad är det här? Nu visste jag ju inte det, men har det hänt er också, detta att gå ut och bara titta?
Vill bara påminna om årets på Fredriksdal. För den som vill veta mer:
http://www.fredriksdal.se/templates/StandardPage.aspx?id=51386&epslanguage=SV
Någon som skall gå?
Fick årets första attack av fästingar igår. Det var de pyttesmå nymferna, inte lätta att upptäcka. DESSUTOM var den ena en albino och endast de inborrade käkarna syntes. Det var en riktig rysare och rena slupmen att vi såg den. Så håll koll på mer än svarta prickar!!! Ja, när den blev fylld med blod hade den väl synts…...
Bläh!!!!
Är det någon som vill med ut i skogen å plocka svamp?
Vore kul att träffa andra och vara flera som plockar tillsammans!
Skriv då till:
viv571@hotmail.com
Hälsningar, Viveka och Corina :)
hej, plockade dessa soppar, någon som vet vilka det är? matvärde?
hittade lite fina igår…
Har någon hört om det förekommer att däggdjur äter giftsvampar? Eller är dom smartare än vi och vet vad som är farligt, trots att dom inte har tillgång till svamguiden?
Jag kommer att flytta till Umeå inom en snar framtid och undrar om det går att äta svamparna som växter där. Har fått ganska tvetydiga uppgift hittills.
Tack på förhand
Äntligen har jag fått se jordstjärnor, vill gärna veta art,
dessutom många vita hattmurklor i varierande storlek.
Se.bif. bilder.
Olika vaxingar, rosenfingersvamp hos Lena M:s granne, brödkorgssvamp i mängder, jätte söta.
PS. Lite matsvamp plockade vi ju också förstås.