Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Denna svamp växte i en gammal bok - och ekskog i Västervik. Hatten är ovalt formad samt hårbeklädd och grönbrun. Håren/filtarna ser ut att vara betydligt mörkare än hatten. Skivorna är vitgula/smutsgula och ganska täta samt ser delvis ut att vara gaffelgrenade. Foten är långsmal med en knöl längst ner och ser strimmig ut. Den är mestadels gulgrön men slår även över i vitt på vissa ställen. Jag bifogar även en bild på den exakta växtplatsen.
Jag tror att det här är en t…mer…
Hej, jag vill lära känna skogen där jag bor bättre. Jag ser relativt ofta den här ståtliga svampen och undrar vad det är för svamp. Den växer i granskog (planterad gran) där det finns inslag av löv. Den växer på död ved på marken (stubbar/liggande stammar). Ofta syns inte foten då den är böjd/svängd in mot underlaget, men när jag plockar svampen får jag oftast med foten och den är kraftig, något uppsvälld och känås fast (lite köttig liksom). När jag bryter hatten komm…mer…
Varje år markerar jag svampställen i appen. När jag ominstallerar telefonen eller köper en ny telefon så installerar jag appen igen. Då är alla mina markeringar borta. Kan man hitta dem igen eller är det bara så att de inte sparas?
Gästrikland, Ockelbo-trakten
Trodde först att det var konstigt färgade höstkantareller men efter lite noggrannare inspektion är jag inte lika säker. Kan inte komma på vad det kan vara. Kan någon här hjälpa mig?
Växtplatsen var på sidan av grusväg med blandskog runt omkring, mestadels gran med en och annan insprängd björk.