Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Hej
Vi har varit i Nynäshamn och plockat kantareller. Där hittade vi några exemplar som var skära i färgen - men helt klart för övrigt som vanlig kantarell. Finns det någon som kan säga om kantareller kan ha en skär ton. Om det på något vis kan vara pH-beroende eller ...? När svampen blivit lite torrare hemma på köksbordet har den allt mer antagit färgen av vanlig gul kantarell även om den fortsätter att ha lite skär ton.
Tjäna Forum,
vi var några västsvenska svampintresserade som hade middag för ngn vecka sen. Ur det gemytliga snacket kom tanken fram att här saknas svampklubb i Gbg.
Kanske vore det en idé, eller vad säger ni?
Gemensamma exkursioner som tar tillvara gemensam kunskap, och varför inte käka upp allt i samma goda anda som tidigare skett..
Kanske med lite experimentell inriktning; provar nya tillagningsmetoder och annorlunda svampar.
Jag skall själv prova vad jag tror är föränderli…mer…
Ska laga köttbullar ikväll och undrar om man kan blanda torkad svarttrumpetsvamp och torkad sandsopp tillsammans i en gräddsås? Går smakerna ihop eller blir det för kraftfullt….Tips mottages tacksamt :-)
Jag har gott om blek skäggriska i fint skick på min tomt. Någon som har synpunkter på denna art som matsvamp?
Ska konserverad svamp tryckas upp mot locket?
Jag lovade ju att rapportera från Laus backar efter gotlandsturen! Ett väldigt vackert ställe, men alltför utsatt för sol och vind för att inbjuda till svampletning efter alla veckor som gått utan regn, så vi åkte bara runt det. Vi misstänkte dessutom att alla fåren som gick där och betade, nog helst ville vara ifred 8-)
Kan man frysa karljohan som trattkantareller råa i frysen ?
Tilläggas att det har varit en mycket bra kantarellplockdag utanför stockholm, dom har bara poppat upp i massor som tips gå ut i skogen mina vänner!
Hur länge håller de sig egentligen ?
Har såååå många burkar som väl är ca 4-5 år.
Funderar på att kasera dem och plocka nya men jag vet inte om det är nödvändigt.