Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Dessa 2 växer tillsammans i stora mängder i ung, planterad granskog, under granar.
Det finns några få tallar i kanten av dungen.
Definitivt sand.
I kanten av dungen växer också Fjällig bläcksvamp, granblodriska och jordstjänan (från tidigare tråd.)
Bild 1-2: Jag tror att det kan vara en Gråmusseron?
Mycket mild smak och doft. Skivorna är ljust grå.
Äldre ex. svagt toppiga.
Bild 3: Kremla, men vet inte vad.
Doft: ingen. Mycket skarp smak.
Ihålig fot.
Jag tog hjälp av en länk från Jan A och tror att det här kan vara en Steckmusseron.
Smak: definitivt mjöllik.
Doft: ganska mild, tror att den kan påminna om mjöl.
(Skivorna har blivit mer gråfärgade några timmar efter plockningen.)
http://svampguiden.com/forum_visa.asp?inr=118438&fnr=1&sok=&Start=100&Offset=50&ipos=0
Jag älskar foto och jag älskar svamp, så varför inte skapa en tråd där vi lägger in våra bästa/härligaste/snyggaste eller kanske roligaste svampbilder.
Eftersom det är min tråd så bestämmer jag in reglerna… :-)
1. Man måste ha tagit bilden själv.
2. Om man vet vilken svamp det är så skriver man det på bildkommentaren (annars får andra gärna lägg in synpunkter på vilken svamp det kan vara om de har några förslag eller rent av vet).
3. Nä, nu var det inga fler regler…mer…
Äntligen hittade jag också en! Har varit så avis på alla er som redan kånkat hem flera stycken. Jag tjöt till så jag tror jag skrämde allt småvilt på flykten, haha! Den är tyvärr lite småtorr i kanterna, men det förlåter jag den gärna, när den väl visar sig. =)Och det är ju mycket svamp kvar ändå, även om jag måste trimma kanterna.
Sambon var inte lika imponerad, han tyckte den såg jätteäcklig ut!
Jag undrar vad som kännetecknar just musseroner? Skulle vilja utvidga min svampkunskap med en ny sort nu. Himla tacksam för svar.