Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Hej!
jag har varit ute i skogen för att plocka trattisar och visst det fanns en hel del men mycket var torrt, dom är gråa men luktar bara trattar,inte hårda eller så, min fråga är kan jag torka dom och äta dom trots detta?
Tacksam för svar!
...så har jag nu baserat en sås på denna, och det vill jag säga att maken till bra kryddsvamp har jag sällan skådat!!!
Precis som vitlök, men en aning åt gräslökhållet! En god svamparom får man på köpet!
Torkad Stor lökbrosking hackas och stekes försiktigt i smör, tillsätt först balsamvinäger, sedan vatten, buljong och lite svartpeppar. Låt puttra. Rör sedan ned creme fraise. Låt koka ihop, klart!
I år har jag lärt mig en ny favorit här på svampguiden! =)
Min pappa hittade denna svamp utanför Nyköping och vi har aldrig sett något liknande. Är det någon som kan hjälpa oss med namnet?
Mvh
Jag har denna funderin i en annan tråd oxå men där kanske den försvinner, jag vill lyfta upp detta ämne liet.
Nu vet jag inte säkert men man kan ju fundera över det i alla fall. Om man “drar” upp svampen, får man inte med lite av mycelet då, och tar det inte skada av detta för det måste väl ändå vara det mest onaturliga för mycelet. När djur äter av svampen vilket de gjort i årtusenden så i de flesta fall så “knippsar / biter” de väl av svampen ock lämnar alltså en del av…mer…
Jag har denna hösten plockat väldigt mycket blodsopp som jag torkat. Jag har tagit loss rören från alla svampar, och de rör som fortfarande varit täta och fasta har jag torkat för sej. Vet inte varför egentligen, fick nog för mej att de kunde missfärga eller så. Har någon provat att göra svampmjöl av torkade sopprör? I mörka skysåser spelar det ju ingen roll om det missfärgar… Man måste ju inte använda det i ljusa såser eller risotto! Tips?
Har läst någonstans att man kan grilla en del riskor över öppen eld,men kommer inte på vilken eller vilka det var…Nån som vet kanske?
Ska men olja o salta eller andra knep…