Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Det är numera inte tillåtet för röksvamp att avge rök i skog och mark. Miljölagstiftningen säger stopp vilket medför att det inte längre är tillåtet att trampa på gamla exemplar som kan förväntas avge rök.
Enda undantaget gäller barn upp till 6 år och vuxna som inte bryr sig om att följa våra lagar samt vissa MC-klubbar.
Hej!
Jag är en komplett svampamatör som knappt ser skillnad på en champinjon och en fotsvamp. Beslutade mig trots det för att vandra ut i skogen och plocka svamp idag! Jag upptäckte att hela skogen var full av följande svamp som jag bifogar. Jag trodde att det var nån form av kantarell men efter att ha tittat på olika kantarellarter så är jag osäker. Snälla säg att den är ätlig iallafall… Har plockat denna svamp i 8 timmar!!
Dessa svampar växte i en ganska stor grupp (typ 20-25 st) i sån där “mager” och gles barrskog.
Jag ber om ursäkt för att bilderna inte är av särskilt bra kvalitet… Svamparna var ljusa, men inte kritvita, med något slags grå-grön ton på hatten. 5-8 cm stora, ungefär. Luktade inget speciellt. Jag smakade inte på dem.
Någon som har en aning?
Hej,
I helgen var jag ute och plockade en del trattkantareller som jag rensat och lagt på torkning på brickor hemma. Igår hade en del av svampen förtorkat färdigt och var redo för sluttorkning i ugnen. När jag lyfte över svampen till en plåt så märkte jag vid närmare granskning att det satt små halvmillimeterstora svarta prickar mellan åsarna på kanske en tredjedel av svampen. En del kan jag se med blotta ögat att de rör sig. De verkar ha ett lite hårdare skal, men det är def…mer…
Hittade första exemplaren av frostvaxing igår.
efter skogsmaskiner och i gallrad tallskog fanns många arter som jag inte kände igen, någon som vet?
Den vita växer “uppepå” rishögarna lite märkligt tycker jag, Ingen av dem hade någon utpräglad doft / smak.
På samma ställe fanns otroligt med stor kragskivling, synd att den inte är en god matsvamp.
Jag såg i något inlägg här tidigare att en Franco skrev att han citerade italienska experter för att förklara att T.focale/T.robustum inte var ätbar.
Jag är kollega med en japansk utbytessyudent och hon har nu frågat sina japanska svampvänner om detta. I japanska svampböcker (ett tiotal undersökta) står T.robustum upptagen som ätlig, dock ingen märkvärdig matsvamp. Enligt samma källor är T.focale sedd som mycket ovanlig i Japan. Men det misstänks att den där förts
samman me…mer…