Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Dom här svamparna hittades slängda i en buske i vårt bostadsområde, gissningsvis har dom plockats i närheten och slängts undan bara. Problemet är att min hund hittade åt dom och eventuellt fått i sig en del, vilket alltid känns oroväckande. Har försökt förstå vad för svamp det är men kan inte för mitt liv hitta någon som stämmer in! Luktar lite sött, tycker jag. Några har som en knöl/böld precis under hatten, påminner lite om hjärtat på en kronärtskocka, har aldrig se…mer…
Hur länge tycker ni att man kan spara torkade trattisar?
Hej,
Jag har startat ett forum för svampintresserade. Mitt eget intresse ligger huvudsakligen i svampodling, men forumet har kategorier för allt som rör svampar.
Adressen är lite temporär, men ni hittar forumet genom att trycka på FORUM i webshoppen:
Direktlänken till forumet är:
http://www.svampstallet.forum24.se
Har ni frågor eller synpunkter på forumet, så skriv det i support tråden, så fixar vi det! Kanske du saknar några kategorier?
Tack för uppmärksamh…mer…
I vår trädgård, Hållsta i Södermanland mellan en trollhassel och en bok under en bit gammal plastmatta finns det sådana här svampar. Hundvalpen hittade dem, de växer i en liten klunga. De är kompakta och luktar verkligen svamp. De är tunga. Tänker hjorttryffel men har egentligen ingen aning. Vet någon?
Hittade några svampar vid kanten av en natur gräs äng. Tänkte kolla om de finns nån svamp expert som kan hjälpa mig identifiera dessa svampar?
Ett äppelträd i en trädgård i Enköping/Uppsala län. En magisk dag fick mot kvällen detta häftiga avslut.