Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
Hej! Vet ngn vad detta är för sorts svamp? Tack på förhand!
Hittade en svamp med rödaktig hatt, och bruna skivor. Foten är ljus med brun/röda ränder ojämna ränder. Växte vid björk. Upphittad i Värmland.
Ngn som kann tipsa om vilken svamp/ elelr vilken svampgrupp jag skall leta. Har räknat ut att det ej är en matsvamp, och ngn skivling….
Önskar köpa Sigri Sahlin´s bok “SVAMP”. Tips emottages tacksamt.
Hittat rikligt av denna sopp i barrskog i Skåne idag.
Inte mild i smaken utan snarare lite pepprig.
Någon som vet?
Hej!
Plockade dessa idag i en tallskog med inslag av lövträd. De växte i tätt gräs precis vid vad vi på gotland kallar en ‘brye’, ett grävt vattenhål för kreatur.
De lite äldre exemplaren är svagt gula under hatten, den yngsta är vit. Evt är den vitare av dem en annan art då den ser lite annorlunda ut även i övrigt. Frågan är, vad är det för art?
2 okt 2019 kl. 00:13
Har i ett antal omgångar från sensommar till nu fått upp dessa svampar i min lilla villagräsmatta i Östergötland. Finns en större tall precis utanför tomten, ett rönnbärsträd och en tujahäck runt om. Tror att det kan vara snöbollschampinjoner men ser inte riktigt det klassiska kugghjulsmönstret. Gulnar vid skrapning. Kan det vara giftchampinjon? I mitt tycke luktar de milt och gott. Har bitit lite i en rå och det smakar ganska lite, absolut inte illa eller skarpt.