Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det
Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:
- Frågor och svar måste följa forumreglerna.
- Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
- De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
- Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
- Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
- Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
- Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
- Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
I kväll kl. 20 sänds i Kunskapskanalen en svensk naturfilm från 2013: Världens natur. Eken.
Jag tittade på den i går kväll och ska nog försöka se den ännu en gång. Sänds också i K 13/11 och 16/11
Eklandskapet i Östergötland har varit en av mina vistelsemiljöer under 50- och 60-tal, arbetsplats från 1973 till några år in på 80-talet - och därefter ”bara” resmål.
Jag tycker mycket om miljön som fram till början av 80-talet inrymde mellanspetten, ett arbetsobjekt, n…mer…
Hej!
Har vid ett tidigare tillfälle lagt ut ostronskivlingar, sådana från butik på stammar av asp i förhoppningen om att de skall etablera sig. Nu växer detta intill där jag lagt ut. Det känns osannolikt att det skall komma fruktkroppar redan samma säsong, så min misstanke är att det inte är ostronmussling. Kan det vara någon vild blek ostronmussling och är de ätliga? Någon förväxlingsrisk?
På samma kyrkegård i Zürich hittade jag igår också en svamp som jag skulle kalla Camarophyllopsis. Efer mikroskopering är jag ganska säkert att det är en sån. Men att komma på art är ganska svårt tycker jag. Jag tror det är C. atropuncta eller hymenocephala. För C. micacea är foten nog inte gul tillräckligt. Jag tror att jag ser något som svarta prickar på toppen av foten, men är inte 100 % säkert. Finns det någon som vet mer?
Pileipellis med runda och också långa celler….mer…
Igår gjorde jag ett mycket roligt fynd i en gammal kyrkegård i stan Zürich. Den ser ut som en hätta men har en stark pruinös for, så jag blev lite skeptiskt.
Nu tror jag att det kan vara en Mycenella, men jag har aldrig hittat en svamp av detta släkte.
Sporerna var subglobosa med vårtor och en lång apiculus. 4.8 - 6.5 x 4.7 x 5.2 my, i genomsnitt 5.8 x 5.0 my och Q = 1.16. Jag är inte säkert med interpretationen av cheilocystiderna, om det ska vara M. trachyspora eller bryophila…..mer…