Forum – Frågor och svar om svamp!

Forumet här på Svampguiden är till för dig som vill lära dig mer om svampar. Du kan ställa egna frågor och du kan svara på andras. När du tycker att frågan eller svaret är bra kan du rösta upp det

OBS! Ät aldrig en svamp som du själv inte 100% säkert vet är en matsvamp!

Nu i svamptider är det många frågor i forumet, och det finns inga garantier för att svaret du får från andra forumbesökare är korrekt om du t.ex. vill ha hjälp med artbestämning av matsvampar. För att underlätta din bedömning av svaren har vi följande stödsystem:

  • Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  • De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är godkänt av en verifierat svampkunnig medlem, vilket ger dig en extra säkerhet i bedömningen av svaret.
  1. Frågor och svar måste följa forumreglerna.
  2. Alla signaturer som efterföljs av en stjärna indikerar att personen är verifierat svampkunnig.
  3. De svar som har fått etiketten bra svar indikerar att svaret är bra och godkänt av en verifierat svampkunnig medlem.
  4. Vi ser gärna att du röstar upp alla frågor och svar du tycker är bra, även äldre inlägg. Du kan lägga en röst per inlägg och du kan lägga max 30 röster inom den senaste 24-timmarsperioden.
  5. Det totala antalet röster visas vid varje inlägg. Din röstning är anonym, dvs ingen kan se vem som har röstat upp ett inlägg.
  6. Varje röst på dina inlägg ger dig poäng: +5 poäng om det är en fråga, och +10 poäng om det är ett svarsinlägg.
  7. Dina totalt insamlade poäng syns överst till höger på sidan när du har loggat in. I dagsläget är det enbart du själv som ser dina intjänade poäng men det kan komma att ändras och synas på din offentliga profilsida. Poängen med poängsamlandet är fortfarande oklart, kom gärna med konstruktiva synpunkter och kritik. Syftet är att motivera till att skriva bra frågor och svar i forumet.
  8. Du kan skapa inlägg anonymt genom att använda en signatur som inte är upptagen, men du kan bara rösta och samla poäng om du har ett konto och är inloggad.
0 372 visningar
3 svar

Vedsvamp - men vilken?

Eva Henriksson

24 nov 2011 kl. 15:29

Dessa svampar växer på min gård, på en avhuggen stam som fungerar som ett bord. Är det någon som vet vad den heter?

0 452 visningar
3 svar

Spindelskivling

Jan Olsson

22 nov 2011 kl. 22:50

Denna spindling från rik barrskog i Östebo Dalsland har jag inget bra förslag på. Hittades 2 oktober förra året.

0 240 visningar
2 svar

Otrevlig Raport

Grethe F

25 nov 2011 kl. 12:29

Hur får man bort en raport i dag står där en myckett otrevlig sådan

0 348 visningar
5 svar

årets bæsta fynd

per dunhoff

20 nov 2011 kl. 21:13

mitt bæsta svampfynd i år gjordes i går, 19 nov. ca 50 gram judasøra på død flæderbuske og lit senare 330 gram meget flodt ostronskivling på død bokstam. bægge smagte supergodt ! dærtill tidigare i år 3 kg sort trumpetsvamp på 50 m2 nord om vejle fjord. judasøra og ostronskivling var lige nord fra horsens fjord, alt i bøgeskov.

0 532 visningar
34 svar

Hundrastning i trettongradig förstanovembervärme

Jan A, Uppsala

1 nov 2011 kl. 21:46

Dagen till ära ska jag börja med årets första novemberkaktusblomma i norrfönster, bilden oskarp, men temperaturen var bättre än ljuset!  Plantan har hängt med sen 60-talets senare år. Åtskilliga hundra blr ska de bli i år!
Besvärliga förh rådde också vid många av dagens darriga utebilder - med något enstaka undantag. Och att kameran trilskades gjorde inte det hela bättre!
Nog kvirrat!
I ett ngt ljusare söderfönster blommar en fröuppdragen amarylliskorsning.
Sen kommer dagen…mer…

0 274 visningar
6 svar

Tre på lövstubbar 6/11

Jan A, Uppsala

23 nov 2011 kl. 23:18

Dessa är väl ganska snygga?  Undrar ffa vad den gula är för någon…

0 271 visningar
2 svar

Solig dag, fynd 24 nov

Lena M

24 nov 2011 kl. 15:18

Först, vad heter de här lila som växte på stubbe, det står stilla.

Sedan fanns mängder av kamfingersvampar, det kan väl inte vara annat ?

Några pipklubbsvampar efter vägen.

Ett 15- tal kantareller och ett par bleka taggsvampar fick följa med hem.

0 419 visningar
3 svar

kantarell överskattad

kalle kamel

24 nov 2011 kl. 00:22

trattisar lättare o plocka o hitta lättare att hantera smakar bättre

0 256 visningar
0 svar

skitsvamp 2

klas

24 nov 2011 kl. 10:59

den 3 arten är av släkte Schizothecium, klarar inte arten, sporerna ser kul ut, de har svans

0 357 visningar
7 svar

Trollträskets händer och annat

Jan A, Uppsala

23 nov 2011 kl. 09:57

Javisst! 
Men först några ord om en annan svamp i den snart 2½-åriga gallringen, ok utförd utom beträffande träskstränderna. Jag har aldrig någonsin sett så mycket talgsvamp som i höst, på mark och stubbar i de senaste årens avverkningar/gallringar.
Vinterskivlingar fanns på såväl de vanliga sälgarna, Salix caprea, som på ”det vanliga” gråvidet, Salix cinerea ssp cinerea.
Först på en alltid pålitlig ”vägkants”sälg, sedan på gråvidestammar just ovan träskytan…mer…

0 3509 visningar
21 svar

Skägglav?

Ewa Lilliesköld

20 nov 2011 kl. 20:37

Jag blir glad och får lite av en “urskogskänsla” när jag ser träd med någon typ av lav på sig. Däremot är jag inte kunnig nog att avgöra vad det är, så min fråga blir:
Vad är det för lav och hur vanlig är den?
:)

0 268 visningar
6 svar

Bestämningshjälp

Marion Jannes

23 nov 2011 kl. 15:04

Ticka växande på oxel.

0 361 visningar
2 svar

torkad svamp

mange

23 nov 2011 kl. 14:28

la torkade kantareller i blöt igårkväll sen vart jag tvungen o göra annat ställde in dem i kylen(i vatten o folie över), är de ok att använda dem idag?

0 2634 visningar
21 svar

Syltade kantareller

Lena M

17 nov 2011 kl. 09:19

Fick för mig att sylta lite kantareller, kan man använda sig av de som är förvällda, nedfrysta ?

Om inte så får jag väl testa trattkantareller som fortfarande finns att plocka.

0 1325 visningar
7 svar

skitsvamp

klas jaederfeldt

22 nov 2011 kl. 22:46

eller coprophila arter som det också heter, är kul att hålla på med nu när alla “riktiga” svampar försvinner. jag har plockat Dovhjortskit som jag frysit, (man måste göra det för att inte hela odlinen skall drabbas av mögel) första svampen som kom var slungmögel, en kul svamp som jladdar upp ett tryck i ett rör, och när trycket blir för stort så släpper kapsylen (peridolen) och far iväg. dåliga bilder det är svårt att fotografera genom lupp

0 285 visningar
4 svar

Tappra musseroner

AM

22 nov 2011 kl. 10:19

från norrland i nov.

0 282 visningar
3 svar

Två frågetecken.

Canon

19 nov 2011 kl. 17:27

Hej!

Först en spindling med lila skivor
och torr fot. sett den ganska mycket av den här i år. Kan det vara Cortinarius alboviolaceus?

0 545 visningar
5 svar

Vilken champinjon?

Jan Olsson

21 nov 2011 kl. 23:08

Här en mindre bra bild på en champinjon som jag fann i Östebo Dalsland förra året. Som framgår växte den i barrskog under gran. Den var på rodnande men på hatten gulnade den också lite. Liknade ängschampinjon och hade sporer som sådan men jag har aldrig tidigare funnit ängschampinjoner i en biotop som denna.

0 260 visningar
6 svar

helgens frågetecken

Bo E

21 nov 2011 kl. 13:39

ännu en helg med svampfynd

glada överraskningar

serie 1
bild 1-3

en kremla
mild, god, blåröd hatt med lite rimfrostliknande beläggning som försvann när man tummade på den
fot ihålig med lösare vit vävnad i
växte på gångstig under gran i blkandskog med gran, björk och yngre tallar
gissar vinkremla på den
vad tror ni
så är års
?

0 362 visningar
4 svar

Sommarkänsla i hagen!

Madde Småland

20 nov 2011 kl. 21:57

Hej igen:)
Ett tag sen nu men fann idag ngt oväntat som även väckte poeten i mig;)

I november mörkrets dvala när allting känns så grått
när julen kryper närmre och allting är så brått
då kan det faktiskt hända att små fröjder de glöms bort
man glömmer bort att kolla under dagsljuset så kort

Om ögonen är öppna de stunder man går ut
så ser man saker som nu borde vara slut
än finns det vackra färger ute i skog och mark
de växer i gräset och på trädens bruna bark

I ...mer…

Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone